Kiedy budowa nowej siedziby?

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Przygotowanie dokumentacji nowej siedziby kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś jest warunkiem udziału w konkursie Ministerstwa Kultury.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o propozycji ulokowania teatru działającego w bardzo trudnych warunkach w kamienicy przy ulicy Dużej do dwóch niewyremontowanych budynków (dawne starostwo i kuźnia) na Zamkowym Wzgórzu. Po wypruciu ścian wewnątrz i podniesieniu dachu wyższego budynku powinna się w nich zmieścić sala na 200 osób i pełnowymiarowa scena. Podniesienie dachu pozwoli wykorzystać poddasze a po wyburzeniu przybudówki dawnej kuźni będzie możliwe wstawienie łącznika na maszynownię - musi ona być wysoka na 10 metrów.

Sponsorem tej inwestycji miał być minister kultury, który rzeczywiście zaprasza gminę Kielce do udziału w konkursie ogłaszanym w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy. - Wiceprezydent Sygut w czasie wizyty w ministerstwie otrzymał zapewnienie, że będą pieniądze na adaptację istniejących budynków na takie cele - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- Mamy szansę otrzymać 85 procent dofinansowania, jednak warunkiem przystąpienia do konkursu jest posiadanie gotowej dokumentacji, trzeba ją szybko zrobić.

Dlatego na najbliższej sesji Rady Miasta głosowana będzie sprawa przekazania na ten cel około 200 tysięcy złotych, za które można wykonać inwentaryzację budynków i dokumentację. - Konieczna jest także szczegółowa analiza, co z zaplanowanych przez nas rzeczy i funkcji jest możliwe do zrealizowania, budowa teatru to bardzo trudna inwestycja - przyznaje dyrektor Kubusia Robert Drobniuch. - Potrzebne będą konsultacje ze specjalistami.

Dyrektor wydziału inwestycji ratusza Bernard Oziębły czeka na informacje o terminie ogłoszenia ministerialnego konkursu. - Wtedy będziemy wiedzieli ile czasu mamy na sporządzenie dokumentacji, czy możemy ogłosić konkurs czy też zlecić jej wykonanie by zaoszczędzić czas - mówi. Wszyscy mają świadomość, że podobna okazja się nie powtórzy i trzeba ją wykorzystać.

Miasto może otrzymać dofinansowanie w wysokości około 20 mln zł. Budowa siedziby teatru na Zamkowym Wzgórzu może potrwać 3-4 lata.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
10 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...