Kiedy znów zakwitną białe bzy

"Hemar. Marchewka – próba generalizacji" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Muzyczny w Toruniu

21 czerwca o g. 13:00 zapraszamy na spotkanie z twórcami spektaklu muzycznego Hemar. Marchewka – próba generalizacji w reżyserii Bartka Wyszomirskiego.

Spektakl, którego premiera została przełożona z 28 kwietnia, na scenie Teatru Muzycznego w Toruniu będzie można oglądać od 27 czerwca. W tym sezonie zagrany zostanie jeszcze 30 czerwca i 3 sierpnia.

"Hemar. Marchewka – próba generalizacji" to spektakl muzyczny, w którym główną rolę grają utwory i teksty satyryczne niezapomnianego Mariana Hemara. Artysta kojarzony jest z takimi przebojami jak np. Kiedy znów zakwitną białe bzy, czy Mały gigolo. Był on także autorem skeczów kabaretowych, do dziś granych na różnych scenach w Polsce. Hemar był nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Jego analityczny umysł wybitnego brydżysty w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności. Takim właśnie politycznym tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny Marchewka – dość powiedzieć, że wystarczy zmienić tylko daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych.

Jedną z wielbicielek talentu artysty jest Dyrektor Teatru Anna Wołek i równocześnie współautorka scenariusza. Hemar był perfekcjonistą. I w życiu, i w literaturze. A przy tym jeszcze człowiekiem niezwykle pracowitym. Napisał ponad 3000 piosenek, do większości z nich sam skomponował muzykę. Setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych – mówi Anna Wołek – Dla Hemara język polski był materiałem, z którego potrafił wyczarować literackie cuda trafiające do każdego czytelnika. Niezależnie, czy była to lekka piosenka, wiersz liryczny, satyra polityczna, czy też utwór dramatyczny – dodaje.

W spektaklu historię inspirowaną zapiskami z Marchewki przeplatają piosenki Hemara. Kilkanaście z nich nie tylko zaśpiewają, ale i wykonają instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego, znani z wcześniejszych produkcji. Do obsady Hemara dołączyła Karolina Michalik, znana Widzom teatru z ról w Pannie Tutli Putli (tytułowa postać) oraz w Gatunku Żeńskim, (Molly Rivers). Na scenie towarzyszyć jej będą Michał Chorosiński, Paulina Grochowska i Jeremiasz Gzyl.

Premiera spektaklu odbędzie się 27 czerwca o g. 19:00 w siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu.

(-)
Materiał Teatru
18 czerwca 2016

Książka tygodnia

Trailer tygodnia