Kiedyś bym dziękował, teraz podziękuję

Dyrektor Teatru Dramatycznego rezygnuje z udziału w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej".

"Kiedyś bym dziękował, teraz podziękuję" - pisze dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i rezygnuje z udziału w płatnym plebiscycie przejmowanej przez Orlen "Gazety Wrocławskiej".

Rozpoczął się plebiscyt lokalnych mediów z grupy Polska Press, który ma docenić zasłużonych ludzi kultury, sztuki i życia społecznego. Z udziału w nim rezygnują jednak kolejni nominowani.

"Gazetę Wrocławską", jak inne media z tej grupy, przejmuje Orlen pod rządami Daniela Obajtka. „Staje się on jedynie podstępną maszynką do zarabiania pieniędzy przez wydawnictwo" - piszą nominowani i przypominają, że gazeta gra na uprzedzeniach wobec osób innej narodowości.

Plebiscyt "Gazety Wrocławskiej". Nominowani z Wałbrzycha

Nominacje w konkursie dostali także znani i lubiani mieszkańcy regionu wałbrzyskiego. I także oni rezygnują.

Jako jedna z pierwszych podziękowała Justyna Gąsior ze Świebodzic, nominowana w kategorii Osobowość Roku. „Z kilkoma osobami rozmawiałam, że nie chcę brać udziału, ale ktoś się wyłamał i mnie zgłosił, pewnie chcąc dobrze dla mnie - napisała 15 kwietnia na swoim profilu. - Dwa lata temu zostałam laureatką tego konkursu, za co bardzo dziękuję. W tym roku kategorycznie odmawiam udziału w tym plebiscycie i bardzo proszę, żeby nikt, kto szanuje moją działalność, nie wysyłał smsów na mnie. Nie chcę być w żaden sposób kojarzona z Wydawnictwem Polska Press przejmowanym przez koncern paliwowy PKN Orlen pod rządami Daniela Obajtka".

Justyna Gąsior jest pełnomocniczką praw kobiet w Świebodzicach, a mianował ją burmistrza Paweł Ozga (także nominowany przez gazetę) po protestach, które organizowała w swoim mieście, gdy zaostrzano prawo aborcyjne.

Do Osobowości Roku w biznesie nominowano też Roberta Jagłę, szefa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. „Jest mi niezmiernie miło, że moja osoba została doceniona i zgłoszona przez Kapitułę Redakcji »Gazety Wrocławskiej« do tytułu Osobowości Biznesu, niemniej jednak czuję się niezręcznie z powyższą nominacją, ponieważ traktuję moją pracę przede wszystkim jako służbę dla przedsiębiorców. Nie sposób także nie wspomnieć, że na sukces Funduszu Regionu Wałbrzyskiego pracuje cały zespół osób" - stwierdził.

I dodał: „Chciałbym, aby wyróżnienie w organizowanym plebiscycie przypadło prawdziwej osobowości Dolnego Śląska, która będzie wspaniałym przykładem i wzorem dla wszystkich mieszkańców województwa dolnośląskiego. W związku z powyższym rezygnuję z możliwości udziału w rywalizacji".

Jagła jest związany z Platformą Obywatelską, przez wiele lat był współpracownikiem Zbigniewa Chlebowskiego, a później szefem PO w Świdnicy.
Podziękował

16 kwietnia z konkursu zrezygnował też Sebastian Majewski, szef wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Deklarację zamieszczono na profilu teatru.

„Na prośbę dyrektora artystycznego, Seba Majewskiego, który nie posiada Facebooka, zamieszczamy stanowisko w sprawie konkursu Osobowość Roku Gazety Wrocławskiej". „Kiedyś bym dziękował. Teraz podziękuję - Seb Majewski. - Zamiast trwonić pieniądze na głosy i smsy, proponujemy zainwestować w bilety na nasze spektakle (https://live.teatr.walbrzych.pl) lub inne przyjemności".

(Ad.)
Gazeta Wyborcza Wałbrzych
19 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...