Kilka godzin słuchowiska Klaty 11 listopada na antenie Radia Kraków

na podstawie powieści "Dumanowski" Wita Szostaka

Słuchowisko radiowe na podstawie powieści "Dumanowski" Wita Szostaka w reżyserii Jana Klaty zaprezentowane zostanie 11 listopada na antenie Radia Kraków. Twórcy słuchowiska określają je jako spektakl eksperymentalny

Akcja "Dumanowskiego" toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - wchodząc w interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. Początek nastąpi o godz. 12, finał - po godz. 21.

Bohaterem powieści Szostaka jest fikcyjny bohater narodowy, który żyje przez 123 lata rozbiorów - Józafat Dumanowski. W książce - według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu - jest on sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Jego losy splatają się z życiem bardzo znanych postaci, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, i wpływają na bieg zdarzeń.

- Zafascynowała mnie ta książka, zobaczyłem w niej duży potencjał do przełożenia jej treści na słuchowisko radiowe. To duże wyzwanie dla reżysera teatralnego, ale bardzo odświeżające - mówił na konferencji prasowej prezentującej słuchowisko Jan Klata.

Jak podkreślił, szczególnie interesujący dla niego jest w powieści "styk fikcji i prawdy". "Kiedy czytam biografię Dumanowskiego pióra Wita Szostaka, to Dumanowski jest dla mnie bardziej prawdziwy i fascynujący niż wielu historycznych ojców naszej niepodległości. W teatrze ciekawy jest ten właśnie moment splatania się rzeczywistości z czymś, co nie do końca znajduje oparcie w faktach" - podkreślił reżyser.

"Staramy się bawić różnymi formami dopuszczanymi w medium, w którym najważniejszy jest dźwięk" - tłumaczył z kolei autor adaptacji radiowej tekstu, Sebastian Majewski.

"To niemal koronkowa robota w studiu. Chcemy pokazać, w jaki sposób przestrzeń radiowa może być przestrzenią do robienia współczesnego teatru. Poszczególne elementy tego słuchowiska będą wchodziły w interakcję z innymi elementami programu radiowego; prognoza pogody czy reklama będzie albo prawdziwa, albo +zarażona+ przez projekt Klaty" - powiedziała PAP kierownik redakcji kultury Radia Kraków, Justyna Nowicka.

W słuchowisku będzie można usłyszeć wybitnych krakowskich aktorów: Krzysztof Globisz wystąpi w roli Dumanowskiego, towarzyszyć mu będą: Anna Radwan, Ewa Kolasińska, Mieczysław Grąbka, Roman Gancarczyk, Zygmunt Józefczak, Wiktor Loga Skarczewski i Zbigniew Ruciński.

Słuchowisko w reżyserii Klaty to druga w tym roku superprodukcja radiowa zrealizowana przez Radio Kraków. Premiera "Wesela" w reżyserii Andrzeja Seweryna odbyła się w studiu im. Romany Bobrowskiej w lutym. Na grudzień na antenie Radia Kraków zaplanowano premierę słuchowiska "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra.

(-)
(PAP)
10 listopada 2012

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia