Kilka prawd o małżeństwie i naturze ludzkiej

"Bóg mordu" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie

"Bóg mordu" Yasminy Rezy w reżyserii Marka Gierszała rozbawił szczecińską publiczność, bo pokazał przejaskrawione nasze życie

Zapewne nie wszystkim widzom w Małej Scenie Teatru Polskiego w Szczecinie podobała się scena, gdy znakomita aktorka Olga Adamska jako Anette chlusnęła zawartością własnego żołądka na elegancki garnitur swojego scenicznego męża Alaina - Michała Janickiego. Tenże zniknął na długo ze sceny, zapewne bowiem niełatwo było wyczyścić elegancki garnitur i koszulę, a kto wie, czy nie buty także.

On i ona. A właściwie oni i one. Dwa małżeństwa spotykają się, by omówić zachowanie swoich synów. Frederic - jedenastoletni syn Adamskiej i Janickiego wybił zęby Davidowi, synowi pisarki, Veronique -Doroty Chrulskiej i Michela -Jacka Piotrowskiego. To wybryk chuligański i niewątpliwie zostanie ukarany - zapewniała oburzonych i zgorszonych rodziców Davida elegancka Adamska. Nieco dziwacznie urządzony salon Veronique stał się świadkiem - podobnie jak widzowie -jak ze skądinąd kulturalnych ludzi wychodzą zwierzęce instynkty. Trochę pomógł temu alkohol, trochę sytuacja na tyle, żeby okazało się, iż wszystkim czworgu puszczają nerwy.

Małżonkowie wypominają sobie wady, używają wobec siebie niezbyt parlamentarnych określeń, po czym wszystko wraca do normy. Wrażliwym żal było przepięknych tulipanów, rozszarpanych przez zdenerwowaną Adamską. Było sporo najpierw spontanicznego, a potem dość gorzkiego śmiechu. Jak zwykle w Polskim najwięcej wzbudzał go Michał Janicki, który ni z tego, ni z owego zaczynał krzyczeć przez telefon komórkowy, który po godzinie spektaklu wylądował w wazonie z wodą. Janicki odtąd stał się nieszczęśliwym człowiekiem, który nie może żyć bez telefonu. To on zastępuje mu prawdziwe życie. Telefon dzwoni też do Piotrowskiego. To jego stara matka domaga się uwagi. Reakcja syna? Nietrudno sobie wyobrazić. Zniecierpliwienie to najłagodniejsze określenie.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
26 stycznia 2011

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...