Kino w teatrze

projekt Teatru Starego w Lublinie

17 września kino w teatrze zainauguruje projekcja jednego z najpiękniejszych polskich obrazów, "Panny z Wilka". Film otworzy tym samym wrześniowy cykl "Władca narodowej wyobraźni - Andrzej Wajda". Każdy kolejny miesiąc będzie jednocześnie odrębną jednostką tematyczną. Wśród nich znajdzie się m.in. projekt "Polska światłoczuła". Będzie to promocja nowych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych.

Teatr Stary wprowadzając nowy projekt filmowy, nawiązuje do historii miejsca, w którym działa. To właśnie tu, na dzisiejszej ul. Jezuickiej, w 1899 roku odbył się pierwszy pokaz kinematografii w Lublinie. Po ośmiu latach w tym samym budynku otwarto jedno z pierwszych w Polsce kin pod nazwą "Theatre Optique Parisien", zmienioną jeszcze przed wojną na "Rialto", "Wiedza", "Panteon" i "Adria". 

 Od 1952 roku budynek funkcjonował jako kino Staromiejskie, które następnie zostało zamknięte w 1981 roku. 

Organizatorzy Kina w Teatrze Starym przygotowali wyjątkową gratkę dla wszystkich kinomanów. Seansom w teatrze mają towarzyszyć spotkania z twórcami.

- Chcemy zaprosić widzów do dialogu z artystami i z ich dziełami, ale chcemy też, żeby pokazywane filmy dialogowały ze sobą. W każdym miesiącu znajdzie się więc odnowiony klasyk, ale wokół niego zgrupujemy filmy poruszające podobne problemy, mówiące wspólnym językiem albo odwołujące się do podobnych emocji - przyznaje Magdalena Sendecka, kuratorka programu filmowego.

Polskie filmy w Teatrze Starym będą wyświetlane w każdy poniedziałek o godz. 18. Repertuar dostępny jest na stronie internetowej www.teatrstary.eu.

Ilona Leć
Polska Kurier Lubelski
6 września 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...