Klarowny i bolesny

"Kupiec wenecki" - reż. Gabriel Gietzky - Wrocławski Teatr Współczesny

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na "Kupca weneckiego" w reżyserii Gabriela Gietzky\'ego od 8 do 11 czerwca 2010

„Gdybym nie wiedział, że to Szekspir, pomyślałbym, że napisał to Bertolt Brecht” – tak w tygodniku „Przekrój” skomentował Kupca weneckiego Wrocławskiego Teatru Współczesnego Łukasz Drewniak. To ostre, wyrafinowane estetycznie przedstawienie stawia naszej rzeczywistości bezlitosną diagnozę. „Gietzky’emu udał się kapitalny spektakl: klarowny i bolesny, bez złudzeń, że niesprawiedliwość świata można naprawić – pisze Drewniak. – Miłości nie ma, mniejsze zło zjada większe dobro, rozum nie ocala, odmienność to przekleństwo”.

Akcja Kupca weneckiego napisanego w latach 1594-1597 rozgrywa się w XVI-wiecznej Wenecji i opowiada o losach dwóch weneckich arystokratów oraz ich konflikcie z żydowskim lichwiarzem o imieniu Shylock. Antonio, chcąc pomóc swojemu przyjacielowi Bassanio w poślubieniu bogatej dziedziczki Porcji pożycza pieniądze od Shylocka, który w zastaw żąda funta ciała dłużnika. Pasjonująca intryga, świetne role, tekst skompilowany z trzech polskich przekładów dramatu, wypowiadany przez niektóre postaci także po hiszpańsku i arabsku.

Przedstawienie zostało wkrótce po premierze wyróżnione w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Wiliama Szekspira oraz nagrodzone
na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. 

Kupca weneckiego można obejrzeć od 8 do 11 czerwca (wt. - pt.) na Dużej Scenie WTW o godzinie 19.15.

Tatiana Drzycimska
Materiały Teatru
4 czerwca 2010

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia