Klasyka: teatr i film

37. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

W niedzielę w ramach XXXVII OKT odbędzie się premiera "Iwony, księżniczki Burgunda" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Tegoroczny laureat Paszportu Polityki po raz drugi mierzy się z Witoldem Gombrowiczem (trzy lata temu na Konfrontacjach można było obejrzeć jego "Opętanych"). Tym razem sięga po pierwszy dramat Gombra.

- Staram się przeczytać go na nowo i wyrwać "Iwonę" z sideł gombrowiczologii. Najbardziej interesujące w tej sztuce jest milczenie tytułowej bohaterki. To otwiera dramat na bardzo współczesną interpretację - mówi Krzysztof Garbaczewski.

Reżyser zapowiada swoje przedstawienie jako miks formy teatralnej i filmowej. To przypadek, ale ten aspekt realizacji wpisuje się w charakter tegorocznych Konfrontacji, w których więcej będzie filmu, niż teatru. Na scenie zobaczymy jeszcze "Pana Tadeusza" (13 kwietnia) wg Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze Starego Teatru w Krakowie z udziałem m.in. Krzysztofa Globisza, Jana Peszka, Krzysztofa Zawadzkiego i Tadeusza Huka oraz opolskie "Dziady" (16 kwietnia) w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Bardzo ciekawie zapowiada się też niedzielny wieczór wspomnień poświęcony wybitnemu reżyserowi Adamowi Hanuszkiewiczowi. Opowiadać będę o nim m.in. Bogdan Łazuka, Daniel Olbrychski, Bożena Dykiel i żona, Magdalena Cwenówna.

Już dziś rozpoczyna się cykl projekcji "Klasyka polska w filmie". Zaprezentowane zostaną cztery wielkie dzieła: "Popiół i diament" Wajdy, "Eroica" Munka (oba pokazy w Rynku) oraz "Salto" Konwickiego i "Do widzenia, do jutra" Morgensterna (na Małej Scenie).

Są jeszcze bilety na "Pana Tadeusza", w tym wejściówki z miejscami po 50 zł, a także na oba opolskie przedstawienia. Organizatorzy polecają młodzieży szkolnej przede wszystkim "Dziady", bo okazją aby je zobaczyć może się nie powtórzyć. Nie ma już wejściówek na Hanuszkiewicza.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
13 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia