Klasyka w Opolu

40-lecie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Jubileusz 40-lecia Teatru im. Jana Kochanowskiego to okazja do wspomnień. W dniach 11 i 12 kwietnia Teatr przypomni trzy wybitne przedstawienia, które zdobyły Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych w ostatnich latach.

Projekcje wideo odbędą się na placu pomiędzy Galerią Sztuki Współczesnej a Teatrem Kochanowskiego.

W programie:

- 10 kwietnia, godz. 20.30 - "Dziady albo młodzi czarodzieje", reż. Adam Sroka (premiera: 20 grudnia 1997)
- 11 kwietnia, godz. 20.30 - "Matka Joanna od Aniołów", reż. Marek Fiedor (premiera: 26 stycznia 2002)
- 12 kwietnia, godz. 20.30 - "A ja, Hanna", reż. Tomasz Hynek (premiera: 9 kwietnia 2011)

Wstęp wolny! Zapraszamy serdecznie!

***

"Dziady albo młodzi czarodzieje"
wg Adama Mickiewicza
premiera: 20 grudnia 1997

Autorski spektakl Adama Sroki (adaptacja, inscenizacja, reżyseria) jest próbą wpisania porywczego młodzieńczego buntu Gustawa-Konrada we współczesną polską rzeczywistość. W której młodość i spontaniczność reakcji staje się nierzadko atutem. "Dziady to jakby romantyczne lustro, w którym możemy zobaczyć swoją twarz z bliska, albo spotkać własny cień - deklaruje reżyser w programie do spektaklu. - A gdyby mówić o esencji, o treści, to opowieść o człowieku na rozdrożu, który dokonuje ważnych wyborów poprzez miłość, samobójstwo wiarę i niewiarę w Boga. Gustaw-Konrad zadaje pytanie: Kto jestem? A Dziady usiłują odkryć tajemnicę, kim jest człowiek"
Janusz R. Kowalczyk
Rzeczpospolita
22.12.1997

"Dziady albo młodzi czarodzieje", reż. Adam Sroka (premiera: 20 grudnia 1997)
Adaptacja, inscenizacja. reżyseria: Adam Sroka
Scenografia: Iza Toroniewicz
muzyka: Krzysztof Szwajgier

***

"Matka Joanna od Aniołów"
wg Jarosława Iwaszkiewicza
premiera: 26 stycznia 2002

Jest wiek XVII. Stojący w prowincjonalnym miasteczku na Smoleńszczyźnie klasztor sióstr urszulanek zostaje nawiedzony przez szatańskie moce; diabeł szczególnie dręczy przeoryszę, matkę Joannę. Miejscowi księża nie potrafią pomóc opętanym mniszkom, wzywają więc do walki z demonami egzorcystę, ojca Suryna. Jego głęboka wiara zostanie poddana próbie ogniowej - kapłan będzie musiał zmierzyć się z pokusami, które spotka teraz na swojej drodze. Obudzą się w nim nieznane dotąd namiętności

W opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego Marek Fiedor stworzył niezwykłą, wielką inscenizację według prozy Jarosława Iwaszkiewicza; inscenizację, która - wedle słów reżysera - mówi o "skrajnych stanach w człowieku, o granicznych sytuacjach, o relacjach między sferą świętości i ciemną stroną ludzkiego istnienia".

reżyseria: Marek Fiedor
scenografia: Jan Kozikowski
muzyka i opracowanie muzyczne: Tomasz Hynek
asystent reżysera: Grażyna Rogowska
kompozycja świateł: Grzegorz Cwalina
"Matka Joanna od Aniołów", reż. Marek Fiedor (premiera: 26 stycznia 2002)

***

"A ja, Hanna"
wg "Trenów" Jana Kochanowskiego
premiera: 9 kwietnia 2011

Transowy i przejmujący spektakl muzyczny wg "Trenów" Kochanowskiego w wykonaniu Grażyny Rogowskiej i mocnego rockowego czteroosobowego składu muzyków; spektakl zdobył Grand Prix XXXVI Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" 2011 i I Nagrodę Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych.

"Renesans zatopiony w multimediach", "Imponujące połączenie współczesnej awangardowej muzyki rockowej z Trenami Kochanowskiego", pisali krytycy po obejrzeniu spektaklu. Kameralne przedstawienie, zrealizowane w kwietniu 2011 roku dla uczczenia jubileuszu teatru noszącego imię Jana Kochanowskiego, stało się "czarnym koniem" polskich festiwali teatralnych. Znakomita, ostra muzyka skomponowana przez reżysera Tomasza Hynka towarzyszy tekstowi, wydawałoby się, archaicznemu, który w tej oprawie zyskuje niezwykłą, przejmującą współczesność. Grażyna Rogowska wyśpiewuje "Treny", wcielając się w postać drugiej córki poety, Hanny, której Kochanowski poświęcił w swoim poemacie zaledwie cztery wersy.

spektakl muzyczny w wykonaniu Grażyny Rogowskiej
reżyseria i muzyka: Tomasz Hynek
scenografia i światła: Justyna Łagowska
multimedia: Bartek Zapart
zespół muzyczny w składzie:
Waldemar Orłowski (gitara)
Grzegorz Zioła (bas)
Marcin Śnigurowicz (perkusja)
Łukasz Ludwig (instrumenty klawiszowe)

(-)
Materiał Teatru
11 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia