Klata o próbach w Starym

"Nie-Boskiej komedii" - reż. Olivier Frljića - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

- Nie dzieje się nic nienormalnego i nic szokującego. Praca nad spektaklem wywołuje emocje, aktorzy odchodzą i mają takie prawo, podobnie jak w każdym innym teatrze i przy każdej innej produkcji - powiedział PAP dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata.

Decyzja, czy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera "Nie-Boskiej komedii" w reżyserii Oliviera Frljića zapadnie po próbie generalnej - powiedział w piątek Jan Klata.

Z udziału w spektaklu zrezygnowało siedmiu z 18 obsadzonych w nim aktorów.

Według piątkowego "Dziennika Polskiego" aktorzy zrezygnowali, bo przygotowywana inscenizacja "jest wielką prowokacją, niemającą nic wspólnego z tekstem wieszcza ani z inscenizacją jego tragedii wystawioną w 1965 r. przez Konrada Swinarskiego". "DP" napisał, że spektakl powstaje bez scenopisu, a "zdania, jakie padają, są efektem improwizacji aktorów na temat polskiego antysemityzmu, rzekomo obecnego w inscenizacji Swinarskiego".

Jak dowiedziała się PAP w teatrze, po próbach z ról zrezygnowali: Anna Dymna, Bolesław Brzozowski, Mieczysław Grąbka, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Jacek Romanowski i Krzysztof Zawadzki. Obsada nie została jeszcze uzupełniona.

- Nie dzieje się nic nienormalnego i nic szokującego. Praca nad spektaklem wywołuje emocje, aktorzy odchodzą i mają takie prawo, podobnie jak w każdym innym teatrze i przy każdej innej produkcji - powiedział PAP dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata. Dodał, że zgodnie z przepisami aktorzy mogą zrezygnować z udziału w przygotowywanej inscenizacji.

- Na próbie generalnej, kiedy spektakl będzie miał ostateczny kształt artystyczny zapadnie decyzja, czy zostanie on wystawiony. Chciałbym, aby media odnosiły się do gotowego już dzieła, a nie dokonywały ocen na podstawie plotek z prób - podkreślił Klata. Jak dodał, Olivier Frljić jest reżyserem nagradzanym na wielu europejskich festiwalach. Jego przedstawienia prezentowane były m.in. na festiwalach Discourse Festival w Giessen, Mess w Sarajewie, Bitef w Belgradzie, Dialog we Wrocławiu, Wiener Festwochen.

Frljić zdobył Grand Prix festiwalu Bitef 2013 za przedstawienie "Zoran Dindić" z Teatru Atelje 212 (2013), a także Nagrodę im. Biljany Kovacević-Vuco (2012) przyznawaną obrońcom praw człowieka.

Premiera "Nie - Boskiej komedii" w reż. Frljića jest planowana w Starym Teatrze na 7 grudnia.

(-)
(PAP)
23 listopada 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...