Kleczewska na festiwalu "Warszawa Singera"

14. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Spektakle teatralne "Dybuk" i "Malowany ptak" w reżyserii Mai Kleczewskiej zostaną zaprezentowane w sobotę w Nowym Teatrze w Warszawie. Pokazy odbywać się będą w ramach 14. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Spektakl Mai Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego oparty jest na motywach głośnej powieści Jerzego Kosińskiego, wydanej w 1965 r. Książka przedstawia świat widziany oczami chłopca, uważanego za "cygańskiego czy żydowskiego przybłędę", błąkającego się po wsiach Europy Wschodniej w czasach II wojny światowej.

- Perspektywa dziecka, które ukrywa się w czasie wojny nie jest perspektywą, z którą można polemizować. To bezwzględna przestrzeń wewnętrzna. Pytanie o to, jak to dziecko wtedy mogło się czuć, jest czymś niezwykle istotnym, z czym trudno się pokłócić czy krytykować - mówiła Kleczewska.

Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Żydowski w Warszawie i Teatr Polski w Poznaniu. Podczas "Warszawy Singera" zaprezentowany zostanie także "Dybuk" - wcześniejsza praca teatralna tego duetu. -

Pierwszy raz "Dybuk" i "Malowany ptak" zostaną zagrane tak, jak zostało to założone. Jednego dnia, w odstępie dwóch godzin. Oba spektakle stanowią dyptyk o pamięci, trudnych relacjach polsko-żydowskich, które w obecnej sytuacji musimy podejmować na nowo, pamięci i o tym, co teraz" - powiedział Chotkowski.

Zaznaczył, że oba przedstawienia łączy przewijający się w ich scenografii motyw sali prób Teatru Żydowskiego w Warszawie, którego dotychczasowa siedziba została wyburzona. "Bardzo dobrze się składa, że akurat w tym roku, kiedy Teatr Żydowski walczy o przetrwanie, przywracamy salę prób, w której aktorzy spędzili całe życie. Scena prób, w której odgrywamy +Dybuka+ i +Malowanego ptaka+ jest dla nas przestrzenią pamięci o Teatrze Żydowskim, pokoleniach aktorów, którzy w nim grali oraz apelem o to, by ten teatr dostał prawowitą siedzibę. To konieczność" - dodał dramaturg.

Jak podkreślili, sztuka porusza wątki, bolesne nie tylko dla strony polskiej, ale także strony żydowskiej. "Kosiński nie pokazał tego, co było najokrutniejsze w naszej historii. To tylko książka. To, co działo się we wsiach w latach 40. przekracza wyobraźnią pisarza. Nawet jeśli trudno nam przejść przez +Malowanego ptaka+ bo jest okrutny, dokumenty i zeznania świadków są okrutniejsze" - mówił przed warszawską premierą aktor Jerzy Walczak.

Oba spektakle zaprezentowane zostaną na scenie Nowego Teatru.

W sobotę warszawska widownia będzie miała okazję uczestniczyć w innych atrakcjach, przygotowanych przez organizatorów "Warszawy Singera". W Austriackim Forum Kultury odbędzie się spotkanie w ramach cyklu "Żydowski salon literacki" - jego gościem będzie Mikołaj Grynberg, autor książki "Rejwach"; wieczorem - także w Austriackim Forum Kultury - utwór "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima zinterpretuje Andrzej Seweryn. Na scenie Teatru Kwadrat sefardyjskie pieśni w jazzowych aranżacjach zaśpiewa Anna Riveiro przy akompaniamencie Piotra Karola Sawickiego.

Inną teatralną atrakcją dnia będzie pokaz "Czekając na Godota" Samuela Becketta w interpretacji Teatru Yiddishpiel z Izraela. Sztuka Becketta zostanie pokazana w rewolucyjnej interpretacji i po raz pierwszy przeniesiona na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.

Koncert kantoralny, stanowiący tradycyjnie uroczyste otwarcie festiwalu, odbędzie się dopiero w niedzielę. W Synagodze im. Nożyków podczas wieczoru pod hasłem "Ahava Raba - pokój, miłość, muzyka" wystąpią: Yaakow "Yanky" Lemmer, Frank London, Merlin Shepherd, Patrick Farrell, Guy Schaloma i Benjy Fox-Rosen; w Synagodze zabrzmią tradycyjne aszkenazyjskie utwory liturgiczne.

Festiwal Warszawa Singera potrwa do 3 września. Wydarzenia tegorocznej odsłony imprezy odbywać się będą w tymczasowych siedzibach stołecznego Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej oraz w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także m.in. na scenie Teatru Kwadrat, w Nowym Teatrze, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Kinie Iluzjon, Synagodze im. Nożyków, Austriackim Forum Kultury, a także w przestrzeni Placu Grzybowskiego.

Szczegółowy program 14. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.festiwalsingera.pl»

(-)
Materiał organizatora
26 sierpnia 2017
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...