Kleczewska w Narodowej

"Sudden Rain", "Between" - reż. Maja Kleczewska - Teatr Wielki-Opera Narodowa

Najmłodsze pokolenie polskich kompozytorów na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Aleksander Nowak (1979), kompozytor uhonorowany wieloma wyróżnieniami, w tym nominacją do prestiżowej nagrody OPUS. Jego nadzwyczajna umiejętność syntetyzowania różnych elementów muzycznej tradycji nasuwa porównania z twórczością niezwykle dziś cenionego Brytyjczyka Thomasa Adès\'a. Zwarta jednoaktówka Sudden Rain opowiada o rozmijaniu się intencji z czynami. Swą muzyką Nowak sugestywnie kreśli dwa charaktery małżeńskiej pary i prowadzi słuchacza do nieoczekiwanego finału.

Agata Zubel (1978), znana kompozytorka i wokalistka, laureatka m.in. Paszportu Polityki za rok 2004. Z pasją poszukuje nowych barw i możliwości wykonawczych, głównie dzięki użyciu komputerów. Realizuje to z Cezarym Duchnowskim w duecie ElettroVoce. Between to, zgodnie z nazwą, dzieło międzygatunkowe, a przez to otwarte na inwencję twórczą inscenizatora. Muzyków zastąpiła zakomponowana przestrzennie warstwa elektroniczna na 6 głośników otaczających publiczność. Jedynie solowy głos żeński wykonywany jest na żywo i to on budzi emocje, stając się punktem wyjścia do kolejnych akcji plastycznych czy tanecznych.

TERYTORIA. Cykl na Scenie Kameralnej. Prezentacja niemal nieobecnych w polskich teatrach XX- i XXI-wiecznych dzieł operowych i baletowych - nowoczesnych, wyrafinowanych, teraźniejszych, sięgających po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Ich inspiracją były zwykle wielkie dzieła literackie. Ich muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć.

TERYTORIA to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Do współpracy Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza najciekawszych obecnie twórców w dziedzinie muzyki, teatru i plastyki.

(-)
Materiały Teatru
6 maja 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia