Klemm reżyseruje Cymermana

"Konsensus 2014" - reż. Wojciech Klemm - Teatr Nowy w Łodzi

Sztukę Tomasza Cymermana "Konsensus 2014" w reż. Wojciecha Klemma przygotowuje Teatr Nowy. Premiera 27 marca.

Łódź nazywana bywa "polskim Detroit". Amerykańskie miasto - niegdyś gigant przemysłowy, którego rozwój stymulowany był przez rozrost fabryki samochodów - było pierwszym na świecie bankrutem aglomeracyjnym. Redukcja wytwórczości, odpływ mieszkańców, nastawienie na wydajność ekonomiczną kosztem więzi społecznych, krótkowzroczność polityków - wszystko to poskutkowało zapaścią urbanistyczną. Śmierć Detroit zmusiła jego mieszkańców do poszukiwania alternatywnych sposobów przetrwania. Ich determinacja i wyobraźnia sprawiła, że miasto odrodziło się z popiołów. Czy Łódź, którą dziś symbolizują rozpadające się kamienice, ruiny poprzemysłowe, zarośnięte zielenią stacje benzynowe, puste tablice na billboardy i ogromne ugory w centrum będzie w stanie nabrać oddechu, pozwalającego odrodzić się molochowi?

Reżyser Wojciech Klemm zaprosił do współpracy dwóch twórców, których życie związane jest z krwiobiegiem miasta, historią jego minionego trzydziestolecia - Tomasza Cymermana (autora tekstu) oraz Igora Stokfiszewskiego (dramaturga). Obaj urodzili się i wychowali w Łodzi. Obaj opuścili miasto na fali emigracji przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Obaj przyjeżdżają do niego, by poszukiwać symptomów odrodzenia.

Cymerman skomponował tekst będący panoramą społecznych postaw w dobie kryzysu. Łódzcy bohaterowie tekstu dramatopisarza balansują na granicy dekadencji, frustracji i nadziei, poruszają się po linie rozpiętej między zapaścią miasta i pragnieniem wydobycia się na powierzchnię godnej, pełnej i nasyconym sensem życiem. "Konsensus 2014" będzie próbą ustanowienia choreografii stąpania po cienkim lodzie radykalnych społecznych, politycznych i egzystencjalnych przemian miasta, stającego na skraju upadku.

Premiera spektaklu odbędzie się podczas inauguracji "Dotknij Teatru 2014".

(-)
Materiał Teatru
29 stycznia 2014
Portrety
Wojtek Klemm

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...