Klient w banku bez klamek

"Kasta la vista" - reż. E. Pietrowiak - Teatr Ateneum im. Jaracza w Warszawie

Pełną absurdu i czarnego humoru komedię Francuza Sebastiena Thiery\'ego reżyseruje Ewelina Pietrowiak. W roli 54-letniego agenta nieruchomości Jacka Krafta zobaczymy Krzysztofa Tyńca

Pełną absurdu i czarnego humoru komedię Francuza Sebastiena Thiery\'ego reżyseruje Ewelina Pietrowiak. W roli 54-letniego agenta nieruchomości Jacka Krafta zobaczymy Krzysztofa Tyńca. Mężczyzna pewnego dnia jak zwykle przychodzi wypłacić pieniądze ze swojego konta, ale zostaje uwięziony przez bezdusznych bankowców. Nagle znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Nie może opuścić budynku, musi składać wyjaśnienia i nie rozumie, dlaczego go to spotyka...

- Skojarzenia z "Procesem" Kafki są oczywiste - mówi Ewelina Pietrowiak. - Ten tekst to przede wszystkim absurdalna, bardzo śmieszna komedia. Ale jej siłą jest drugie dno zawierające głębokie przemyślenia dotyczące naszej egzystencji i dzisiejszego świata.

W banku Kraft musi stawić czoła urzędnikowi (Artur Barciś), który sam o sobie mówi, że jest pozbawiony uczuć - nic go nie cieszy, nie smuci i nie złości. Jest tak oddany swojej pracy, że nawet mieszka w podziemiach banku.

- To człowiek, którego najczęściej obojętnie mijamy na ulicy. Niczym się nie wyróżnia z szarego tłumu - dodaje Ewelina Pietrowiak. - Ale okazuje się, że również nim targają namiętności i pragnienia.

Zgodnie z zapowiedziami atutem spektaklu ma być także świetne tłumaczenie tekstu, za które odpowiedzialny był Bartosz Wierzbięta. To on dostosował francuską komedię do polskich realiów, nadając bohaterom swojsko brzmiące imiona.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
26 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...