Kobieca premiera Szekspira

"Jak wam się podoba" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie

W czasach Williama Szekspira na teatralnej scenie występowali wyłącznie mężczyźni. W najnowszej adaptacji komedii "Jak wam się podoba", autorstwa genialnego Anglika, zagrają wyłącznie kobiety. Spektakl przygotował dla szczecińskiego Teatru Polskiego Marek Gierszał.

Szekspir napisał "Jak wam się podoba" w 1600 roku. Utwór opublikowano 23 lata później. Akcja rozgrywa się w jednym z francuskich księstw. Rosalinda, córka wygnanego księcia, mieszka na dworze rządzonym przez swojego wuja. Dziewczyna zakochuje się w młodym mężczyźnie, imieniem Orlando. Niestety, uczucie nie ma szansy się rozwinąć, gdyż Rosalinda zmuszona zostaje do ucieczki w męskim przebraniu ze swojej ojczyzny...
Choć Szekspira wielokrotnie krytykowano, iż pisząc tę sztukę, nadmiernie starał się schlebiać niskim gustom, "Jak wam się podoba" pozostaje jednym z najczęściej wystawianych utworów mistrza ze Stratfordu. Do historii literatury przeszedł jeden z cytatów z II aktu: "Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają".
W szczecińskiej inscenizacji wystąpią m.in.: Elżbieta Donimir-ska, Dorota Chrulska, Katarzyna Sadowska, Marta Uszko, Karina Krzywicka i Sylwia Różycka. Kostiumy to dzieło Hanny Sibilski, stałej współpracowniczki reżysera.
Dla Marka Gierszała, szekspirowska komedia to trzeci spektakl - po "Bogu mordu" i "Kogucie w rosole", zrealizowany w Teatrze Polskim.

TEATR POLSKI
Swarożyca 5, Szczecin
10 i 11 maja, 12 maja,
"Szekspir i kobiety"

Katarzyna Stróżyk
Kurier Szczecinski
11 maja 2013

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia