Kobieta, która postanawia zjeść mężczyznę

"69" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Hoteloko

3 czerwca o godz. 20:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1 odbędzie się pokaz spektaklu "69" Igora Bauersimy w wykonaniu Teatru Hoteloko.

'69' to sztuka szwajcarskiego dramaturga i reżysera Igora Bauersimy, której prapremiera odbyła się w 2003 r. w Düsseldorfer Schauspielhaus w Niemczech w reżyserii i scenografii autora. '69' w wykonaniu Teatru Hoteloko to prapremiera polska, która miała miejsce w Warszawie gościnnie w Klubie Kultury Saska Kępa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca 2014 r. Patronat nad spektaklem objął Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI.

'69' to historia kobiety, która postanawia "zjeść" mężczyznę: posiąść, zawładnąć ciałem, duszą i sercem, a także historia mężczyzny, który "chcę zostać zjedzony". Sztuka próbuje odpowiedzieć na pytania, do kogo należy nasze życie i czy w ogóle istnieje wolność. Kobieta staje przed sądem pytając:

"Czy istnieją jakiekolwiek zasady moralne, według których nie mamy prawa rozporządzać naszym życiem? A może nasze życie nie należy do nas? W takim razie do kogo? Do naszych rodziców? Do społeczeństwa? Do państwa? Do kościoła? Do Boga?

Czerwcowa rocznica pierwszych wolnych wyborów 89 roku wywołuje te pytania zarówno w kontekście spojrzenia na 25 lat "wolnej" Polski, jak i w obliczu obecnego życia we współczesnej Polsce.

'69' to początek dyskusji o granicach wolności.

Prapremiera polska: 27 marca 2014

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie

Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)
Rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. (22) 745 10 32

Dodatkowe informacje: info@fundacjarozwojuteatru.pl

Z recenzji spektaklu '69':
Na scenie widzimy dwoje, potwornie samotnych ludzi, którzy w tęsknocie za bliskością są gotowi przekroczyć wszelkie granice i normy ustalone przez otoczenie. W warstwie psychologicznej "zjeść" znaczy posiąść drugą osobę, zawładnąć jej ciałem, duszą i sercem, a "głód" to nic innego jak tęsknota za drugim człowiekiem. Może nie aż w tak drastycznym wyrazie, ale większość z nas doskonale zna takie uczucie. I często przez całe życie szukamy sposobu żeby je zaspokoić.
Iwa Poznerowicz, Teatr dla Was

Świetnie pokazana relacja damsko-męska - jako filuterna, zaczepna, pełna wbrew pozorom pozytywnych emocji gra. Pozytywnych ponieważ pobudzających do życia, wcale nie unicestwiających. Świadczy o tym chociażby wymowny tytuł "69", który symbolizuje przyjemność, zjednoczenie, obopólne zadowolenie.
Anna Płochocka, wiadomości24.pl

Specjalne podziękowania dla Eweliny Donejko, Dominika Kuczy, Marty Leśniewskiej i Magdaleny Życzkowskiej-Jóźwiak.

(-)
Materiał Teatru
4 czerwca 2014

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia