Kobiety kobietom

„Błaźnice" po raz drugi w Muzeum Teatru we Wrocławiu

Już w niedzielę, 24 listopada, we wrocławskim Muzeum Teatru rusza stworzony przez Annę Zubrzycki projekt „Błaźnice". Druga edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia odbędzie się pod hasłem „Wędrowanie". W programie: reportaż na żywo z narracją prowadzoną przez nagradzaną dziennikarkę i pisarkę Monikę Bułaj, warsztat Moniki Klonowskiej dotyczący przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, debata o teatralnej wędrówce oraz koncert finałowy połączony z Wielką Improwizacją. Wstęp wolny.

Już w niedzielę, 24 listopada, we wrocławskim Muzeum Teatru rusza stworzony przez Annę Zubrzycki projekt „Błaźnice". Druga edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia odbędzie się pod hasłem „Wędrowanie". W programie: reportaż na żywo z narracją prowadzoną przez nagradzaną dziennikarkę i pisarkę Monikę Bułaj, warsztat Moniki Klonowskiej dotyczący przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, debata o teatralnej wędrówce oraz koncert finałowy połączony z Wielką Improwizacją. Wstęp wolny.

„Błaźnice" to około-artystyczna inicjatywa Anny Zubrzycki i Fundacji Voices mająca na celu aktywizację kobiet. Swoją nazwę zawdzięcza publikacji Katarzyny Kułakowskiej pt. „Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce.", ukazującej m.in. „fascynującą kobiecą twarz polskiego teatru poszukującego". Ideą projektu jest inicjowanie interdyscyplinarnego i międzypokoleniowego dialogu pomiędzy kobietami z różnych środowisk artystycznych.

Otwarcie rezydencji: reportaż na żywo Moniki Bułaj
Tegoroczny cykl wydarzeń pod hasłem „Błaźnice" zainauguruje reportaż na żywo Moniki Bułaj objęty wsparciem Pulitzer Center on Crisis Reporting (24.11, niedziela, godz. 17:00). „Święte rozdroża" to opowieść o wędrujących ludach zagrożonych szaleństwem człowieka, o związku z naturą, o tożsamości i wygnaniu, przynależności i wykluczeniu, o utraconych ojczyznach dzisiejszych uciekinierów, miejscach, gdzie różni bogowie mówią tym samym językiem. To opowieść o pięknie i nienaruszalnej świętości człowieka szukanych uparcie w najbardziej nieszczęśliwych miejscach planety. Narracji prowadzonej przez aktorkę̨, dziennikarkę̨ i pisarkę̨ Monikę̨ Bułaj (laureatkę̨ wielu nagród w dziedzinie fotografii i literatury, m.in. grantu Europejskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej w dziedzinie sztuk wizualnych, Nagrody Fotograficznej im. Bruce'a Chatwina Absolute Eyes, włoskiej Narodowej Nagrody Non-violenza) będą̨ towarzyszyć́ improwizowane pieśni w wykonaniu aktorki Anny Zubrzycki oraz pieśniarki i skrzypaczki Katarzyny Kapeli. Po spektaklu odbędzie się̨ rozmowa artystek z widzami moderowana przez dziennikarza Jana Pelczara.

Przystanek: asertywność. Warsztaty z Moniką Klonowską
Drugie spotkanie pod hasłem „Błaźnice" (30.11-1.12, godz. 10:00-17:00) poświęcone będzie samorozwojowi. Zajęcia dotyczyć będą trudnych zjawisk, które często towarzyszą pracy twórczej. Silne narcystyczne osobowości, konflikty wartości i personalne, rywalizacja, brak wsparcia to zjawiska nasilone w instytucjach kultury. Warsztaty poprowadzi Monika Klonowska, mgr psychologii, trenerka, konsultantka, mediatorka. Od kilkunastu lat współpracuje z teatrami, muzeami, instytucjami muzycznymi, domami kultury. Szkoli m.in. z zakresu zarządzania w sytuacjach zmian i kryzysów, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze zjawiskami mobbingu i dyskryminacji. Warsztaty dają okazję do wzmocnienia postawy asertywnej i odwagi cywilnej, aby poszanowanie godności stało się standardem w instytucjach kultury.

Debata: „O wędrowaniu"
W niedzielę, 1.12, o godz. 19:00, odbędzie się debata dotycząca różnych wariantów i przykładów teatralnego wędrowania. Uczestnicy będą pytać́, dla jakich praktyk i doświadczeń́ teatr może być́ wehikułem i czy zakorzenienie w tradycji wędrownych teatrów jest dziś́ nadal twórcze. Poruszona zostanie również̇ kwestia wędrowania jako pokonywania dystansu komunikacyjnego między człowiekiem a człowiekiem, między aktorem i widzem oraz wędrowania w poszukiwaniu archaicznych pieśni, teatralnych korzeni, ponadczasowych przekazów, zawsze żywych tekstów. W debacie wezmą̨ udział: reżyserka i teatrolożka Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kulturoznawczyni Katarzyna Kułakowska oraz aktorki Ditte Berkeley, Kamila Klamut i Anna Zubrzycki. Debatę̨ poprowadzi Ewa Molenda-Pilecka - kulturoznawczyni, teatrolożka i specjalistka komunikacji społecznej.

Koncert finałowy i Wielka Improwizacja
Projekt "Błaźnice" 2019 zakończy koncert finałowy (7.12, godz. 19:00). „Ester" to autorski teatralno-muzyczny projekt Anny Zubrzycki, w którym aktorka pogłębia stosowane wcześniej metody pracy, aby swobodniej i płynniej łączyć́ głos mówiony ze śpiewanym. Realizowany jest na podstawie inspirowanego biblijną Księgą̨ Estery autorskiego tekstu napisanego przez poetkę̨ Rachel McCrum oraz tradycyjnych pieśni sefardyjskich. W pierwszej części koncertu wystąpią Anna Zubrzycki (narracja i śpiew), Ewa Głowacka-Fierek (śpiew) oraz wiolonczelista Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Jan Skopowski. Na zakończenie rezydencji w drugiej części wieczoru odbędzie się Wielka Improwizacja - improwizowany, słowno-muzyczny koncert z udziałem zaproszonych gości.

Projekt objęty Matronatem Wrocławskiej Rady Kobiet, realizowany dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego przy pl. Wolności 7a we Wrocławiu.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, rezerwacje miejsc: blaznice.rezerwacje@gmail.com.

PROGRAM
24.11 (niedziela), godz. 17:00 – otwarcie rezydencji: „Święte rozdroża" - reportaż na żywo Moniki Bułaj
30.11-1.12 (sobota-niedziela), godz. 10:00-17:00 – warsztat: „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji. Rozwiązywanie konfliktów"
1.12 (niedziela), godz. 19:00 – debata: „O wędrowaniu"
7.12 (sobota), godz. 19:00 – „Ester". Koncert w wykonaniu Anny Zubrzycki, Jana Skopowskiego oraz Ewy Głowackiej - Fierek zakończony Wielką Improwizacją

Magda Kotowska
Materiał Muzeum
18 listopada 2019

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia

27. Pol’and’Rock Festi...
Jerzy Owsiak
Gdy na spotkanie czeka się tak długo,...