Kochajcie Karmelka

"Karmelek" - reż. Bogdan Nauka - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

"Karmelek" pióra Marty Guśniowskiej w reżyserii Bogdana Nauki to najnowszy spektakl i pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera Zdrojowego Teatru Animacji. Pierwsze polskie wystawienie sztuki będzie miało miejsce w niedzielę (14.01) o godz. 16.00. Po przedstawieniu rozpocznie się wyjątkowa licytacja lalek teatralnych, z której dochód trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Marta Guśniowska jest autorką kilkudziesięciu sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci, najchętniej grywanych w teatrach lalkowych. Studiowała filozofię. Porównywana jest do Jana Wilkowskiego czy Jeremiego Przybory. Jej bajki i baśnie są zaskakujące, dowcipnie pouczające, poetyckie i mądre, a do tego zwięzłe. To atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych utwory. Laureatka wielu literackich nagród i wyróżnień. Jej tekst "Karmelek" otrzymał II nagrodę w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Karmelek to - jak pisze Marta Guśniowska – "Piesek. Malutki. Wiejski Kundelek Lecz jaki słodki!..." Tytułowy bohater żyje w wiejskiej zagrodzie, gdzie każdy ma swoje zadania i obowiązki. Karmelek też chciałby być potrzebny. Próbując znaleźć cel w życiu, szczeniak przeżywa kolejne rozczarowania. Krowa uświadamia mu, że pies nie może dawać mleka; dzięki owcy pojmuje, że z jego sierści nie uprzędzie się wełny; a kura nie pozwala, by szczeniak wysiedział choć jedno jajko. Dopiero kogut zgadza się, aby kundelek wyręczył go w porannym budzeniu. Doprowadza to do małej katastrofy, bo piesek nie umie piać, więc wszyscy następnego dnia... śpią do południa. Karmelek jest zrozpaczony, bo czuje się niepotrzebny i gorszy od innych zwierząt. Dopiero gospodarz wyjaśnia mu, że łącząca ich przyjaźń, jest najcenniejszym darem, którym obdarza go Karmelek.

Prosta, napisana wierszem sztuka, adresowana jest do najmłodszych widzów. W niezwykle przystępny sposób ukazuje, że przyjaźń, oddanie i wierność są więcej warte niż materialne dobra.

Muzykę przygotował Jacek Szreniawa, a scenografię opracowały: Marzena Pliszka i Monika Pasternak.

Wystąpią: Dorota Fluder, Diana Jonkisz i Sławomir Mozolewski.

Manu
Jelonka
10 stycznia 2018
Portrety
Bogdan Nauka

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia