Kochankowie nie z tej ziemi na początek

18. Letni Ogród Teatralny Katowice - 2016-07-02 - 2016-08-28

Wakacyjne weekendy z Letnim Ogrodem Teatralnym. Spektakle dla dorosłych i dzieci oraz występy muzyczno-kabaretowe znalazły się w programie 18. Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach. Te lekkie i zabawne propozycje wypełnią 9 wakacyjnych weekendów - od 2 lipca do 28 sierpnia.

- Większość teatrów w Polsce zamyka się na wakacje, a Teatr Korez od 18 lat organizuje wtedy w podcieniach budynku Miasta Ogrodów (dawne Centrum Kultury Katowice) festiwal teatralny. W tym roku zapraszamy na osiemnastkę - powiedział podczas czwartkowej konferencji dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert.

Dodał, że po pierwszych edycjach nie spodziewał się takiego rozwoju festiwalu. - Ale teraz widzę, że ta formuła się sprawdziła. To jest kapitalna sprawa dla tych, którzy akurat nie są na wyjazdach, a szczególnie dla dzieci, które w ogóle nigdzie nie wyjeżdżają - podkreślił.

Plenerowe spektakle wystawiane będą w podcieniach budynku Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (dawne Centrum Kultury Katowice). Sztuki dla dorosłych wypełnią każdy sobotni wieczór, a te dla dzieci - niedzielne popołudnie.

Cały program w ocenie dyrektora jest "lekki, zabawny i przyjemny", ale jednocześnie "na dobrym poziomie".

Festiwal rozpocznie 2 lipca spektakl "Kochankowie nie z tej ziemi" Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego z Krakowa.

Wśród propozycji dla dorosłych znalazły się również takie sztuki jak m.in. "Wysocki. Powrót do ZSRR" Teatru Nowego z Krakowa, "Z Twoją córką? Nigdy!" Wrocławskiego Teatru Komedia, "Niedźwiedź/Oświadczyny" katowickiego Teatru Korez oraz "Kiedy kota nie ma" Teatru Capitol z Warszawy.

Ważnym - zdaniem Neinerta - punktem wydarzenia są propozycje teatralne dla dzieci. - Nieprzebrane tłumy dzieci pokazują, że warto zapraszać dobre spektakle, uczące wrażliwości i bawiące dzieciaki - wskazał.

Dla młodszych widzów organizatorzy proponują takie przedstawienia jak m.in. "Koziołek Matołek" Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej, "Mój przyjaciel, Pies" TeatRyle z Poznania, "Pipi" teatru Divadlo Piki ze słowackiego Pezinoka oraz "O królewnie Wełence" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic. Wstęp na przedstawienia dla dzieci jest bezpłatny.

Podczas LOT nie zabraknie też wydarzeń kabaretowych i muzycznych m.in. koncertu zespołu Raz Dwa Trzy oraz występu "uwielbianego przez publiczność" Kabaretu Hrabi.

Festiwalowi towarzyszą także trzy wystawy, prezentowane w Galerii Teatru Korez m.in. wystawa malarstwa "Kobieta i mężczyzna" Poli Minster i Piotra Naliwajki.

Jak powiedział Neinert, co roku każdy spektakl przyciąga średnio kilkuset widzów, nie tylko z woj. śląskiego. Na przedstawienia nie wpływa pogoda, ponieważ plenerowa scena i widownia są zadaszone.

Organizatorami LOT jest miasto Katowice i Teatr Korez. Imprezę współorganizuje Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Zanim scenę w podcieniach Miasta Ogrodów zdominują spektakle teatralne, 24 czerwca i 1 lipca odbędzie się tam Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, na którym wystąpią m.in. austriacki zespół Federspiel oraz szkocki zespół Fara.

(-)
Kurier PAP
29 czerwca 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...