"Kochanowski" rozrywany

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Spektakle Teatru im. Jana Kochanowskiego już dawno nie miały takiego wzięcia w Polsce. W najbliższych tygodniach wezmą udział w czterech festiwalach, m.in. w Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Już w niedzielę "Odyseja" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (tegorocznego laureata Paszportu Polityki) zostanie pokazana w Teatrze Polskim w Warszawie, na zaproszenie jego dyrektora, Andrzeja Seweryna. W rewanżu aktorzy Polskiego w maju wystąpią w Opolu ze "Szkołą żon" Moliera (z Andrzejem Sewerynem i Anną Cieślak).

Najbardziej rozchwytywanym opolskim przedstawieniem jest "A ja, Hanna" [na zdjęciu] w reżyserii Tomasza Hynka Sukces na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych zaowocował zaproszeniami na kolejne festiwale. W marcu rockowe "Treny" Kochanowskiego, śpiewane przez Grażynę Rogowską, będą rywalizować na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, na Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych, zostaną też pokazane w warszawskim Teatrze na Woli. W maju przedstawienie zobaczy publiczność Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu.

- Wszystkie zaproszenia nas cieszą, ale najbardziej jesteśmy dumni z udziału w Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Po raz pierwszy w historii "Kochanowskiego" nasza aktorka zaśpiewa na tej prestiżowej imprezie - mówi Tomasz Konina dyrektor teatru.

Po raz kolejny "Kochanowski" został też zaproszony do udziału w jednym z najważniejszych festiwali, jakim są Warszawskie Spotkania Teatralne. 3 kwietnia publiczność warszawska zobaczy "Bullerbyn" w reżyserii Anny Smolar. Tym razem opolskie przedstawienie zostanie pokazane nie w nurcie głównym, lecz w ramach Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, czyli najlepszych inscenizacji ostatniego roku dla młodych widzów.

Najważniejszy i najbardziej prestiżowy wyjazd czeka opolski teatr w maju. Na Światowym Festiwalu Szekspirowskim, w londyńskim The Globe, zostanie wystawiony "Makbet" Mai Kleczewskiej. Będzie to jedyna polska inscenizacja na tej imprezie, gromadzącej blisko trzydzieści inscenizacji Szekspira z całego świata

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
25 lutego 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...