Kochanowski zaczyna sezon wielkiej klasyki

opolska scena zaprasza po wakacyjnej przerwie

Opolska scena dramatyczna zaprasza po wakacyjnej przerwie na swoje spektakle już w środę, ale na pierwszą premierę trzeba zaczekać do 5 listopada. Niedawno ruszyły próby do wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest adaptacja "Idioty" Dostojewskiego.

- Noszę się z tym tytułem od wielu lat - mówi Tomasz Konina, dyrektor "Kochanowskiego. - To opowieść o młodym człowieku, który pojawia się w wielkim mieście, w bardzo okrutnym świecie. Choć akcja powieści dzieje się w XIX wieku, jej wymowa jest bardzo współczesna Mówi o strachu - przed śmiercią,, samotnością, niezrozumieniem; o tym, jak trudno funkcjonować w świecie człowiekowi, który jest otwarty i wrażliwy. 

W roli Myszkina zobaczymy Macieja Namysłę, a Rogożyna zagra Krzysztof Wrona 

Premiera "Idioty" zainauguruje festiwal Inter Opole, który ma być wizytówką opolskiego teatru; także okazją do zaprezentowania całego zespołu, powiększonego w tym sezonie o czworo młodych aktorów. Debiutantami, tuż po szkole teatralnej, są Kornelia Angoska i Jarosław Dziedzic. Po przerwie wraca na opolską scenę Adam Ciołek. Do zespołu Kochanowskiego dołączył też Łukasz Schmidt, dotąd aktor teatru lalek. 

Kilka dni po "Idiocie", 15 listopada kolejna wielka premiera - "Odyseja". Jak można czytać dzieło Homera współcześnie, pokaże Krzysztof Garbaczewski, znany opolskiej publiczności z niezwykle ciekawej inscenizacji "Chóru sportowego". 

Program minifestiwalu uzupełni gościnny występ Krystyny Jandy (9 listopada), która zaśpiewa piosenki ze swych głośnych przedstawień. 

Mikołajowym prezentem dla teatromanów będzie wspólne przedsięwzięcie "Kochanowskiego" i Filharmonii Opolskiej. "Zemsta nietoperza", operetka Johanna Straussa, jedno z najpopularniejszych dzieł tego gatunku, powstanie wspólnym wysiłkiem. Za stronę muzyczną będzie odpowiadać Bogusław Dawidów, szef FO. On też ściągnie do Opola solistów oraz poprowadzi 60-osobową orkiestrę i chór. Kostiumy i scenografię przygotuje znakomita Zofia de Ines, a całość wyreżyseruje Tomasz Konina, który ma na swym koncie wiele przedstawień operowych. W rolach mówionych pojawią się też opolscy aktorzy. Premiera planowana jest na 5 grudnia. 

W marcu Michał Borczuch, młody zdolny reżyser, pracujący w Starym Teatrze w Krakowie, wystawi u nas komedię Szekspira "Wieczór trzech króli". Również na wiosnę planowana jest inna komedia. Będzie to jedyna współczesna pozycja w tym sezonie - angielska sztuka "Jak się kochają" Alana Ayckbourna, jednego z najchętniej wystawianych dramatopisarzy, autora 70 brawurowych komedii. 

W kwietniu po Wielkanocy odbędą się jubileuszowe, XXXV Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Iga Gańczarczyk i Magdalena Stojowska (opracowały dramaturgicznie nową wersję "Aktorów prowincjonalnych") przygotują na festiwal dawno nie granego u nas Witkacego - "W małym dworku". 

Na zakończenie sezonu zobaczymy jeden z największych literackich melodramatów, tragiczną historię miłości Małgorzaty Gautier i Armanda Duvala, czyli "Damę kameliową" Dumasa. W scenerii bajkowego zamku w Mosznej widowisko plenerowe wyreżyseruje Tomasz Konina.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
10 września 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia