Kolada w Teatrze Śląskim

"Dwanaście krzeseł" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

Zrealizowany przez rosyjskiego dramatopisarza, aktora i reżysera Nikołaja Koladę spektakl "Dwanaście krzeseł" będzie miał w niedzielę sylwestrową premierę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Oficjalna premiera - 5 stycznia.

«"Dwanaście krzeseł" to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego, napisana przez Ilję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa. Ostap Bender, kanciarz i oszust, a może raczej - jak sam siebie określa - "wielki kombinator", poszukuje diamentowego skarbu, ukrytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł. Pomaga mu w tym wspólnik Hipolit Matwiejewicz Worobianinow, który ma też własny interes do załatwienia. W głównych rolach - Bartłomiej Błaszczyński i Mateusz Znaniecki.

Publiczność może pamiętać "Dwanaście krzeseł" z popularnego radzieckiego serialu bądź filmowej ekranizacji w reżyserii Mela Brooksa. Komedia, którą Nikołaj Kolada realizuje w katowickim teatrze, jest jednak oparta na nowym, uwspółcześnionym tłumaczeniu tekstu.

- To zrealizowana z rozmachem inscenizacja na 12 krzeseł, 30 aktorów i kilkaset kostiumów, diamenty i perły" - powiedziała w sobotę PAP kierowniczka literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo. "Widzowie odnajdą w tym spektaklu atmosferę handlowej Odessy, gwarnego targowiska, aktorzy tańczą śpiewają, są sceny zbiorowe z udziałem studentów naszej szkoły aktorskiej, a wyróżnikiem plastycznym, o obecność którego w swoich spektaklach dba zawsze Nikołaj Kolada, są koty - dodała.

To kolejna realizacja Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim. W 2015 r. zrealizował na tej scenie "Ożenek" Gogola.

Anna Gumułka
Kurier PAP
30 grudnia 2017
Portrety
Nikołaj Kolada

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia