Kolejna odsłona Théâtre BE - PL Teatr

"No co ty powiesz!" - reż. Karolina Maciejaszek - Teatr Polski we Wrocławiu

13 grudnia wrocławscy aktorzy przeczytają sztukę "No co ty powiesz!" w ramach projektu Théâtre BE - PL Teatr. Rzecz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim

Ksenofobia mieszkańców pewnego bloku ukazana przez pryzmat zasłyszanej na klatce schodowej plotki. Bekaert, znany z sarkastycznego podejścia do rzeczywistości, także i w tym tekście za pomocą wygłaszanych przez bohaterów truizmów, obnaża nie tylko dwulicowość szczelnie zamkniętego na świat zewnętrzny środowiska, ale i demaskuje kolejne absurdy życia codziennego.

Fragmenty pojedynczych, pozornie nic nieznaczących rozmów, tworzą skomplikowaną brukselską atmosferę tekstu, który w nowatorski sposób wykorzystuje możliwości potocznego języka. Sztuka w tłumaczeniu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki i scenarzystki, autorki m.in. kilkakrotnie wystawianych Śmierci Człowieka-Wiewiórki oraz Szajby, doskonale oddaje kwintesencję belgijskiego poczucia humoru.

Rudi Bekaert - urodzony w 1963 roku. Pisze teksty w języku francuskim oraz holenderskim. Jego pierwsza sztuka Ja ja maar nee nee/Ah oui ça alors la (No co ty powiesz!) została wystawiona przez grupę Dito\'Dito (grupa grająca spektakle w języku holenderskim) oraz Transquinquennal (grupa grająca w języku francuskim) i od razu stała się hitem. Rudi Bekaert otrzymał Prix du Théâtre dla najlepszego pisarza w 1998 roku. W roku 2000 jego sztuka Kortom/Enfin bref (Wreszcie krótko) miała swoją prapremierę w czasie Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Dla Speeltheater napisał Schneeuw (Śnieg), sztukę dla trzylatków. Jego najnowszy tekst to po raz kolejny koprodukcja Dito\'Dito i Transquenquennal, wystawiana pod tytułem Sto sposobów na to, aby zniknąć i być wolnym. Sztuka No co ty powiesz! jest tłumaczona na język koreański i w przyszłym roku będzie miała premierę w Seulu.

(-)
Materiał nadesłany
10 grudnia 2010

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia