Kolejna premiera w TCN

"Przybysz" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Collegium Nobilium

Studenci IV roku przygotowują z Wojciechem Kościelniakiem wyjątkowy spektakl - poemat na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival"

"Przybysz" to poemat muzyczny na motywach albumu Shaun Tana "The Arrival". Rozstanie, tęsknota, samotność, wyobcowanie - to uczucia towarzyszące każdemu, kto opuszcza swój kraj, rodzinę i decyduje się na podróż w nieznane - w pogoni za lepszym życiem. Książka zawiera niezwykle sugestywne, pełne magii obrazy, które - bez pomocy słów - nie tyle ilustrują fabułę opowiadania, lecz ją interpretują; nadają zwyczajnym miejscom, przedmiotom, zwierzętom, a nawet zdarzeniom czy zjawiskom społecznym nieoczekiwany, głębszy kontekst.

Spektakl opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata. Towarzyszą mu statki, chmury, walizki, magiczne istoty oraz inni podróżni szukający lepszego jutra. Nowy Świat okazuje się niezrozumiały, tajemniczy, dziwny i abstrakcyjny, pełen ludzkich historii takich jak "przybyszowa". Opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu, a także zachwycie nad wolnością i innością. Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego zabierze Państwa w magiczny, oniryczny świat tułaczki. A historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu".

Shaun Tan, przy pomocy zachwycających ilustracji, potrafił w przekonujący sposób oddać uczucia towarzyszące emigrantom - obcym, w obcym kraju. Co potrafi skłonić tak wielu ludzi do porzucenia wszystkiego i podjęcia samotnej wyprawy do nowego, tajemniczego kraju? Nie mają tam swojego miejsca, wszystko jest bezimienne, a przyszłość niejasna. Zostawiają rodzinę, przyjaciół i idą tam, gdzie nie wiadomo, kto (i jak) ich przyjmie. Ta niema powieść graficzna opowiada historię każdego takiego przybysza i zarazem stanowi hołd wobec wszystkich, którzy podjęli to wyzwanie.

Premiera 29 listopada, a kolejne spektakle: 30.11, 1, 2, 5, 6.12. Bilety 30/40 złotych

(-)
NaszeMiasto.pl
27 listopada 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia