Kolejna premiera...

"Wszystko o kobietach" - reż. Piotr Bikont - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Chociaż sezon teatralny powoli zmierza ku zachodowi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi nie udaje się jeszcze na odpoczynek, ale przygotowuje kolejną premierę. Znany Państwu reżyser cieszącego się ogromną popularnością przedstawienia "Kto nie ma, nie płaci", Piotr Bikont, tworzy w Nowym swój kolejny spektakl.

Tym razem na warsztat wziął on tekst chorwackiego dramaturga, Miro Gavrana - Wszystko o kobietach. 14 czerwca 2013 r. zobaczymy efekt pracy reżysera i trzech znakomitych aktorek: Mirosławy Olbińskiej, Katarzyny Żuk i Joanny Fidler.

Wszystko o kobietach
(Sve o żenama) Miro Gavran
Wszystko o kobietach pisał Miro Gavran, myśląc o scenie. Jego komedia należy do nurtu tych dobrze skrojonych, z napięciem godnym thrillera, dowcipnym dialogiem i postaciami bliskimi współczesności. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący sposób.
Jak mówi Piotr Bikont, spektakl powstał przede wszystkim „ku uciesze i lekkiemu wzruszeniu widza". W realizacji komedii reżyser stawia na formę, która jego zdaniem „mimo swej zawiłości łatwa do rozszyfrowania nie jest, daje widzowi pewną dodatkową satysfakcję działania intelektualnego, które wykracza poza rozumienie tych prostych i banalnych historii".
Miro Gavran – najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki, laureat prestiżowej nagrody „Central European Time" dla najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej. Autor dramatów (Antygona Kreona, Szekspir i Elżbieta, Mąż mojej żony), powieści dla dorosłych i młodzieży, scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych.

(-)
Materiały Teatru
6 czerwca 2013

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia