Kolejna setka w Banialuce

"Antygona" - reż: Bogusław Kierc - Teatr Banialuka w Bielsku Białej

5 listopada w Teatrze Banialuka odbyło się 100 przedstawienie "Antygony" Helmuta Kajzara, bielszczanina, jednego z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów.

Utwór jest poetyckim przekładem tragedii Sofoklesa Antyczna historia zobaczona współcześnie  – nie tyle o władzy, co o szacunku i braku szacunku do ludzkiego ciała.

Znakomite kreacje aktorskie i niesamowite lalki; otwarte i niezwykle twórcze potraktowanie teatralnej formy.

Reżyserem niezwykłego spektaklu jest Bogusław Kierc, scenografia Danuta Kierc, muzyka Jacek Wierzchowski. Aktorzy: Magdalena Obidowska, Wiesława Pilarz, Lucyna Sypniewska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski. 

Przedstawienie nagrodzone na 22. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu: Nagroda dla Ryszarda Sypniewskiego w dziedzinie kreacji aktorskiej za rolę Terezjasza, Nagroda POLUNIMY (Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA) dla Bogusława Kierca – reżysera przedstawienia „Antygona” Helmuta Kajzara za poetyckie uczestnictwo , w twórczości polskiego teatru lalek; a także wyróżnione Nominacją do Nagrody „Złota Maska” dla Bogusława Kierca w dziedzinie reżyserii oraz Nominacją do "Ikara" (Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bielska-Białej) dla Magdaleny Obidowskiej za kreację Antygony.

(-)
Materiały Teatru
9 listopada 2009

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...