Kolejne premiery cyklu Maszyna choreograficzna

Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

Cricoteka zaprasza na dwie wrześniowe premiery z cyklu Maszyna choreograficzna: "Mechaniczne sny" Barbary Bujakowskiej i "Radiance, lo-res" w choreografii Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa.

Mechaniczne sny [na zdjęciu]

27.09.2015, godz. 19:00

Przed spektaklem zapraszamy na wykład Laboratoryzacja świata dr. Samuela Nowaka

27.09.2015, godz. 17:00.

Przeszłość i przyszłość mechaniczna.

Koledzy, przyjaciele mechaniczni.

Teraźniejszość mechaniczna.

Mechaniczne czynności.

Zasypiam i budzę się w mechanicznym śnie.

Mechaniczna JA.

Mechaniczny TY.

BB.

Koncept: Barbara Bujakowska

Wykonanie: Barbara Bujakowska, Mariusz Raczyński

Basia BUJAKOWSKA

Performerka, tancerka, artystka niezależna. Absolwentka Institut for Dance Art / Anton Bruckner Universitat (Linz) oraz P.F. P w Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD). Do jej najważniejszych prac należą: Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój (2013), ID- ance (2013) oraz Dying Swan (2015). Mieszka w Krakowie. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą oraz osobami starszymi. Współpracuje z lokalnymi twórcami. Współtworzy krakowskie studio taneczne Hurtownia Ruchu, w którym prowadzi zajęcia z tańca współczesnego.

***

Radiance, lo-res

30.09.2015, godz. 19:00

Lo-res, czyli mała rozdzielczość, rozmywa kontury podmiotu i jednocześnie przypomina o jego materialności. Obraz o małej rozdzielczości jest wynikiem cyrkulacji, podczas której staje się afektem przekształconym w ciało, aby na powrót stać się obrazem.

Lo-res ciała to tracące swoje pochodzenie, lepkie odpady cyfrowe najniższej rangi. Są symptomem ruchu i mutacji współczesnych ciał, czyli bio-obiektów. Bio-obiekt jest naukowym terminem służącym do opisywania nowych form życia tworzonych według procesów bio-mediacji, które zamazują granice między żywym a sztucznym, ludzkim a nie-ludzkim. Koncept bio-obiektu przenosi nas od powojennej alienacji do alienów XXI wieku. High-tech, low-life, no future. Beatriz Preciado nazywa ten stan bycia alienem; techno-seksualnością. Radiance, lo-res to choreografia która odbywa się pośród mutacji i zanieczyszczeń, cyrkulacji afektów i ich ucieleśnienia; stara się być świadkiem techno-podmiotowości.

Choreografia: Alex Baczyński-Jenkins

Taniec: Paweł Sakowicz i goście

Kostium i scenografia: we współpracy z Patrycją Piwosz

Alex BACZYŃSKI-JENKINS (ur. 1987) polsko-brytyjski choreograf; zajmuje się mediacją i polityką afektu, podmiotami pożądań i ucieleśnieniem. Baczynski-Jenkins ukończył pilotażowy projekt o kierunku Taniec współczesny, choreografia i kontekst w szkole HZT w Berlinie, uczestniczył w programie Home Workspace stowarzyszenia Ashkal Alwan w Bejrucie. Jego prace były prezentowane m.in. w ramach expo zero oraz przez instytucje takie jak: Performa, Nowy Jork (2011), Komuna Warszawa (2012), Liste, Bazylea (2014), X-Apartments, Homeworks, Bejrut (2013), Sophiensaele Theatre, Berlin (2015) Block Universe, Londyn (2015) Whitechapel Gallery, Londyn (2015). Współpracował z Delfina Foundation w Londynie w ramach programu Performance as Process 2015.

Bilety w cenie 15 zł i 20 zł do kupienia na bilety.cricoteka.pl. Na wykład wstęp bezpłatny.

(-)
Materiał organizatora
23 września 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...