Kolorowo i ...gorąco

"Królowa Śniegu" - reż. Tomasz Konina - Teatr Polski w Warszawie

Baśnią wedle Andersenowskiej "Królowej Śniegu" Teatr Polski nawiązuje do tradycji odrębnej oferty dla najmłodszego widza. Na scenie jest bajecznie kolorowo, kostiumy wabią oko, malowany horyzont tworzy atmosferę, a sztuczny śnieg wygląda jak prawdziwy.

Żeby uwiarygodnić uczucie łączące Gerdę (Marta Kurzak) i Kaja (Paweł Krucz), reżyser sięgnął po strofy znanego erotyku Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Rozmowa liryczna" ("Powiedz mi, jak mnie kochasz") - pomysł odważny, ale potwierdzony na scenie dzięki talentowi młodych wykonawców. Tak jak obsadzenie Grażyny Barszczewskiej w kilku rolach groźnych postaci (Czarodziejka, Rozbójniczka, Finka) - aktorka demonstruje tu swoje dawno niewidziane możliwości komiczne.

Przedsięwzięcie udane, choć skromne, bo na małej scenie i bez sań Królowej Śniegu (Joanna Trzepiecińska), która występuje w uwodzicielskim kostiumie z piórami. Bez sań, za to z... tangiem. To najbardziej dyskusyjny pomysł reżysera - królowa z krainy lodu w gorących argentyńskich rytmach w duecie z Kajem? Chyba jednak przesada.

Tomasz Miłkowski
Przegląd
22 października 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia