Kolorowy świat

"Afrykańska przygoda" - Wrocławski Teatr Lalek

Gwiazdy, przytulne łóżko, kolorowe misie, delikatna muzyka, miękkie poduchy. Senna atmosfera? Nic podobnego! Na widowni nikt nie zaśnie. Wrocławski Teatr Lalek zaprasza wszystkich małych i dużych na "Afrykańską przygodę"!

Spektakl dotychczas grany na scenach Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Pleciugi w Szczecinie od kwietnia można już oglądać we Wrocławiu. Reżyserią zajmują się Mariola Fajak-Słomińska oraz Janusz Słomiński. Za scenografię odpowiada Jolanta Brejdak, a za oprawę muzyczną Paweł Dudzik. Przedstawienie przygotowane jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkowym plusem jest fakt, że nad jego realizacją czuwali również pedagodzy i psycholodzy dziecięcy. 

Przedstawienie odbywa się na strychu, gdzie panuje nastrojowa atmosfera. Przed wejściem dzieci i opiekunowie proszeni są o zdjęcie obuwia, gdyż w środku dla wygody maluchów jest rozłożona miękka wykładzina oraz kolorowe poduchy, na które zapraszane są głównie najmłodsi. Dla rodziców przygotowane są ławki z tyłu sali.

Aktorzy ubrani w piżamy to Patrycja Łazina-Miarka, Edyta Skarżyńska i Tomasz Maśląkowski. Towarzyszą oni małemu chłopcu w jego sennej przygodzie. Za pomocą rekwizytów dziecięcy pokój staje się zupełnie innym miejscem. Dziecięcy widzowie odkrywają egzotyczny świat dzięki z pozoru zwykłym rzeczom: kwiatek staje się palmą, poduszka-lwem, a kołdra- niebem pełnym gwiazd. Bohater przemierza świat na latającym słoniu, z kufra wyłania się urocza, zaspana żyrafa, auto zamienia się w głodnego hipopotama. Wszystko odbywa się bez słów, tylko z akompaniamentem delikatnej muzyki.

Mimo sennej tematyki widownia z całą pewnością nie śpi: głośno się śmieje, wydaje okrzyki zdziwienia i serdecznie żegna każde kolorowe, nowo poznane zwierzątko. Spektakl trwa tylko 30 minut, więc dzieci nie mają czasu się nudzić. Kolorowa, bajkowa atmosfera pochłania ich całkowicie. Wszystko jest dokładnie przemyślane, nie ma nagłych wydarzeń, ani strasznych postaci- rodzice nie muszą się martwić, że ich pociechy mogą się przerazić. Maluchy utożsamiają się z chłopcem, który, tak jak one, ma swój własny, magiczny świat.

Po zakończeniu spektaklu mniejsi widzowie zapraszani są na scenę, gdzie razem z aktorami mogą się pobawić oraz każde z nich otrzymuje pamiątkową książeczkę.

„Afrykańska przygoda” jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z pociechą, gdy chcemy, aby nasze dziecko zaznajomiło się z kulturą, a dodatkowo mogło rozwijać swoją wrażliwość i spostrzegawczość. Spektakl z czystym sumieniem można polecić wszystkim rodzicom nie tylko ze względu na zaplecze pedagogiczno-psychologiczne, ale również dlatego, że maluchy na pewno będą zachwycone!

Agata Matkowska
Dziennik Teatralny Wrocław
15 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia