Kolory wyobraźni.

Lato w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Podczas tegorocznych wakacji Teatr Fredry podejmuje temat wyobraźni. Dlatego proponuje dzieciom spotkanie z nieoczywistymi obrazami, znakami, metaforami, szczególny akcent stawiając na wyobraźnię, jako wolność samodzielnego myślenia, na empatię, poetyckość i możliwość stwarzania. Jak się okazuje, w gnieźnieńskim Teatrze, to tęcza i zabawa kolorami stały się sposobami rozumienia i przedstawiania wyobraźni przez dzieci.

„Wszystko jest możliwe. Wyobraźnia" to projekt warsztatów realizowanych w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gnieźnieńska scena już po raz kolejny zaproponowała dzieciom w wieku 7-12 lat inspirujący sposób spędzenia wakacyjnego czasu i możliwość współpracy z ciekawymi artystami. Spotkania rozpoczęły 26 czerwca i potrwają do 9 lipca.

Dzieci biorą udział w zajęciach choreograficznych, muzycznych, reżyserskich i improwizatorskich, a każdy dzień rozpoczynają rozgrzewką wyobraźni prowadzoną przez Joannę Żygowską – pedagoga teatru. Teatr Fredry w Gnieźnie do współpracy zaprosił znakomitych artystów - Beniamina Bukowskiego, Agnieszkę Kryst, Janusza Orlika oraz, Roberta Pieńkowskiego, Wandę Skorny i Joannę Sykulską.

"Gorąco pragniemy, aby najmłodsi widzowie teatralni mieli szansę bezpośredniego przekonania się na czym polega proces twórczy, jak dzięki sile własnej wyobraźni, która nie podlega przecież żadnym ograniczeniom, może powstać niepowtarzalne dzieło sceniczne" - mówi dyrektor - Joanna Nowak.

Uczestnicy projektu mieli okazję przekonać się, że teatr może być sprawą wyobraźni, do którego kreowania gnieźnieńska scena zaprosiła dzieci. W zajęciach wzięło udział 36 uczestników, którzy przekonali się o możliwościach twórczego i samodzielnego działania, rozwijali ciekawość i chęć odkrywania świata. Finał projektu to przede wszystkim efekt licznych eksperymentów dzieci z własną wyobraźnią, poznawania teatralnych środków wyrazu, doskonalenia własnych umiejętności, wreszcie – spontanicznej, wakacyjnej dziecięcej zabawy.

Najmłodsi już prawie od dwóch tygodni przygotowują pokaz, który zaprezentują na scenie gnieźnieńskiego Teatru. Widowisko, które jest jednocześnie wielkim finałem projektu, odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 lipca o godzinie 12:00 i 16:00.

(-)
Materiał Teatru
8 lipca 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia