Komedia dell'arte i filozoficzna refleksja

"Ptak Zielonopióry" - reż. Jarosław Kilian - Teatr Lalka w Warszawie

11 kwietnia w Teatrze Lalka odbędzie się premiera przedstawienia „Ptak Zielonopióry" Jarosława Kiliana. Komedia inspirowana jest baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana.


Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia. Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości...

Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłuży Jarosławowi Kilianowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell'arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!

Przedstawienie jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.

Nowe Epifanie 2019

Festiwal rozpocznie się w Warszawie 6 marca i potrwa czterdzieści dni, do 14 kwietnia. W programie tegorocznej edycji: sześć premier teatralnych, spektakle gościnne, koncerty muzyki dawnej, projekcje filmów i wydarzenia kulinarne. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to „terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową."

Hasłem Festiwalu Nowe Epifanie 2019 jest sentencja „Lepiej, gdyby się nie narodził". Przygotowane z myślą o Festiwalu wydarzenia artystyczne ogniskują się wokół postaci Judasza i nierozerwalnie z nim związanego tematu zdrady i pieniędzy.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów" Jana Pawła II. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl
Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie

Zapraszamy na stronę Teatru Lalka: www.teatrlalka.pl

(-)
Materiał Teatru
16 marca 2019

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia