Komedia omyłek sprzed czterystu lat

"Księżniczka na opak wywrócona" - reż. Robert Kuraś - Teatr Lubuski w Zielonej Górze

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza na premierę sztuki "Księżniczka na opak wywrócona" Perdo Calderona de la Barci w reżyserii Roberta Kurasia, która odbędzie się 21. stycznia 2016 r. o godz. 19:00.

Napisana blisko cztery wieki temu hiszpańska komedia omyłek cieszy się do dziś powodzeniem w wielu teatrach nie tylko dzięki ponadczasowej i żwawej męsko-damskiej intrydze. „Ostrą" kreską zarysowane postaci, w polskiej wersji stworzonej przez poetę Jarosława Marka Rymkiewicza – urzekają pełną humoru kwiecistością języka, ale i wybiegającymi poza barokową ramę odniesieniami. Forma spektaklu nawiązuje do niezwykle barwnej epoki wędrownego teatru jarmarcznego, w którym wszyscy członkowie artystycznej trupy zajmują się wszystkim (łącznie z efektami muzycznymi) na oczach publiczności, a płeć aktora jest drugorzędna wobec płci granej przez niego na scenie postaci. Blisko stąd do znanej i popularnej konwencji commedii dell'arte.

W jaki sposób zaskakujące perturbacje i ciągłe zamiany postaci doprowadzą wreszcie zakochanego Roberta i jego wybrankę Dianę przed ołtarz? Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, a widzom gwarantuje ogromną dawkę zabawnych sytuacji i błyskotliwych, choć czasami ciętych i rubasznych dialogów.

„Księżniczka na opak wywrócona" to teatr bez koturnów, skutecznie niwelujący nasze codzienne, trudne dylematy.

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2017
Portrety
Robert Kuraś

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...