Komedia z getta

"Miłość szuka mieszkania – reż. Jan Naturski – Teatr EKIPA w Warszawie

„Miłość szuka mieszkania" to spektakl dosłownie wykopany spod ziemi. Jerzy Jurandot – satyryk, dramaturg i autor piosenek m.in. do muzyki Henryka Warsa, Jerzego Wasowskiego czy Władysława Szpilmana – napisał i wystawił tę komedię w getcie warszawskim, gdzie sam przebywał. Tekst przetrwał do naszych czasów tylko dlatego, że... zakopano go w ziemi.

Dwa młode małżeństwa zostają zakwaterowane w jednym pokoju. Próbują się w nim „zagnieździć" i spędzić miodowy miesiąc. Wszystko pod czujnym okiem gospodyni i innych równie zakochanych sąsiadów, którzy także ulegli małżeńskiej epidemii. Nie trzeba tłumaczyć, że nie było to łatwe. Ta nietuzinkowa historia wzbudza salwy śmiechu już od pierwszych minut. A to za sprawą nie tylko pojawiających się charakterów, paradoksów, ale także scenografii. Chyba każdy jej element buduje wrażenie świata na opak – drewniany wóz jest kanapą, szafa – drzwiami, świąteczne spodnie męża wiszące na co dzień na wieszaku – idealnym miejscem do przechowywania grochu, fasoli i innych spiżarnianych drobiazgów. W trudnych czasach trzeba sobie przecież jakoś radzić.

Spektakl mimo osadzenia w odległym i tragicznym czasie i miejscu (warszawskie getto) zadziwia humorem (który wcale czarny nie jest) i uniwersalnością. To komedia charakterów oparta na żartach sytuacyjnych, relacjach damsko-męskich pełnych napięć, emocji, nieoczekiwanych zwrotów i właśnie w tym tkwi jego siła oddziaływania na dzisiejszego widza potwierdzona ciągłymi salwami śmiechu i brawami na stojąco. Atmosfera, jaką udało się stworzyć teatrowi Ekipa, można nawet nazwać rodzinną, wszakże bohaterowie pozwolili wejść do swojego „gniazdka", w którym jak w krzywym zwierciadle można zobaczyć te same zachowania, problemy i radości, swoje cztery kąty – nierzadko ciasne, ale własne.

„Miłość szuka mieszkania" – jedyna komedia z warszawskiego getta wystawiana obecnie przez teatr Ekipa – oprócz tego, że jest nietuzinkową „propozycją teatralną", jest również dobrym pretekstem do przypomnienia postaci Jerzego Jurandota i jego twórczości. Autor wspomnień pt. „Dzieje śmiechu" (1959) napisał także wspomnienia z getta, których nie chciał publikować za życia. „Miasto skazanych. 2 lata w warszawskim getcie" zostało wydane dopiero w 2014 roku, natomiast rękopis jest dostępny na stronie:

http://miastoskazanych.jewishmuseum.org.pl/#mhzp/page/%201-%202 , do przeczytania którego mocno zachęcam.

Magdalena Burek
Dziennik Teatralny Warszawa
4 września 2019
Portrety
Jan Naturski

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...