Komedie i farsy w Rzeszowie

19. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Przed jubileuszowe, XIX Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe rozpoczną się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 4 lutego br. i będą trwały do 19 tego miesiąca. Tradycyjnie wypełnią je komedie i farsy. W tym roku z teatrów - Polskiego i na Woli w Warszawie, Nowego z Łodzi i Ludowego w Krakowie - Nowej Hucie.

Teatr Polski z Warszawy pokaże „Wieczór Trzech Króli” Szekspira. W przekładzie Piotra Kamińskiego, reżyserii Dana Jemmetta, ze scenografią Dicka Birda. W obsadzie Paweł Ciołkosz, Piotr Cyrwus, Jarosław Gajewski, Agnieszka Grochowska, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Radosław Krzyżowski, Marek Kudełko, Maksymilian Rogacki, Lidia Sadowa, Magdalena Smalara. - Zgodnie ze staroangielską tradycją, w Wieczór Trzech Króli zwykły porządek rzeczy ulega pozornie bezkarnemu odwróceniu. Bohaterowie Szekspira przybierają więc kolejne maski, w ładne słówka ubierają kłamstwa, udają kogoś innego, z tęsknoty za prawdziwym uczuciem i ze strachu przed samotnością. W spektaklu Dana Jemmetta jedni widzowie odnajdą kulturowe gry, inni czystą zabawę. Tyle w nim melodramatu, ile goryczy. Całość przenika refleksja, że bawiąc się Szekspirem i na zgliszczach klasycznych budowli stawiając nowe dekoracje, wciąż tylko tasujemy dobrze znane karty - napisał Jacek Wakar w „Przekroju”.

Teatr Nowy z Łodzi przywozi komedię „Kto nie ma, nie płaci” Dario Fo. Przekład Piotra Bikonta i Pawła Lesisza, reżyseria Piotra Bikonta, scenografia Aleksandra Janickiego. Grają Jacek Bieleński, Dymitr Hołówko, Mateusz Janicki, Tomasz Kubiatowicz, Mirosława Olbińska, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej, Katarzyna Żuk. Sztuka przedstawia dzień z życia dwóch małżeństw. Wysokie ceny żywności zmuszają małżonki do kradzieży żywności w supermarketach. To stanowi główny element groteskowej akcji, a całość ma wydźwięk satyryczny dzięki zderzeniu serii zabawnych scenek z ostrym komentarzem społecznym.

Monodram „Hotel Babilon” Miro Gavrana, w wykonaniu Aldony Jankowskiej, pochodzi z repertuaru Teatru Ludowego z Krakowa – Nowej Huty. Przekład Anna Tuszyńska, reżyseria Paweł Szumiec, scenografia Marek Braun. W tej jednoosobowej sztuce widzom zaprezentowana zostaje cała galeria najróżniejszych postaci, z których każda ze swojego punktu widzenia opowiada o incydencie, jaki zdarzył się w tytułowym obiekcie, własnym językiem i przez pryzmat swoich problemów. Te całkiem różne historie łączy dramat sprawczyni liryczno-absurdalnego zamieszania, która próbowała zabić z miłości…

Komedią sentymentalną „Iluzje” Iwana Wyrypajewa zakończy tegoroczną rzeszowską teatralną imprezę karnawałową Teatr na Woli z Warszawy. Przekład Agnieszka Piotrowska, reżyseria Agnieszka Glińska, scenografia Agnieszka Zawadowska. Na scenie Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski, Dominika Ostałowska i Krzysztof Stroiński. Będzie to historia dwóch małżeństw, które w pewnym momencie odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w życiu było rzeczywistością, a co iluzją?

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
16 stycznia 2012

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia