Komedie i farsy w Rzeszowie

19. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Przed jubileuszowe, XIX Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe rozpoczną się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 4 lutego br. i będą trwały do 19 tego miesiąca. Tradycyjnie wypełnią je komedie i farsy. W tym roku z teatrów - Polskiego i na Woli w Warszawie, Nowego z Łodzi i Ludowego w Krakowie - Nowej Hucie.

Teatr Polski z Warszawy pokaże „Wieczór Trzech Króli” Szekspira. W przekładzie Piotra Kamińskiego, reżyserii Dana Jemmetta, ze scenografią Dicka Birda. W obsadzie Paweł Ciołkosz, Piotr Cyrwus, Jarosław Gajewski, Agnieszka Grochowska, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Radosław Krzyżowski, Marek Kudełko, Maksymilian Rogacki, Lidia Sadowa, Magdalena Smalara. - Zgodnie ze staroangielską tradycją, w Wieczór Trzech Króli zwykły porządek rzeczy ulega pozornie bezkarnemu odwróceniu. Bohaterowie Szekspira przybierają więc kolejne maski, w ładne słówka ubierają kłamstwa, udają kogoś innego, z tęsknoty za prawdziwym uczuciem i ze strachu przed samotnością. W spektaklu Dana Jemmetta jedni widzowie odnajdą kulturowe gry, inni czystą zabawę. Tyle w nim melodramatu, ile goryczy. Całość przenika refleksja, że bawiąc się Szekspirem i na zgliszczach klasycznych budowli stawiając nowe dekoracje, wciąż tylko tasujemy dobrze znane karty - napisał Jacek Wakar w „Przekroju”.

Teatr Nowy z Łodzi przywozi komedię „Kto nie ma, nie płaci” Dario Fo. Przekład Piotra Bikonta i Pawła Lesisza, reżyseria Piotra Bikonta, scenografia Aleksandra Janickiego. Grają Jacek Bieleński, Dymitr Hołówko, Mateusz Janicki, Tomasz Kubiatowicz, Mirosława Olbińska, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej, Katarzyna Żuk. Sztuka przedstawia dzień z życia dwóch małżeństw. Wysokie ceny żywności zmuszają małżonki do kradzieży żywności w supermarketach. To stanowi główny element groteskowej akcji, a całość ma wydźwięk satyryczny dzięki zderzeniu serii zabawnych scenek z ostrym komentarzem społecznym.

Monodram „Hotel Babilon” Miro Gavrana, w wykonaniu Aldony Jankowskiej, pochodzi z repertuaru Teatru Ludowego z Krakowa – Nowej Huty. Przekład Anna Tuszyńska, reżyseria Paweł Szumiec, scenografia Marek Braun. W tej jednoosobowej sztuce widzom zaprezentowana zostaje cała galeria najróżniejszych postaci, z których każda ze swojego punktu widzenia opowiada o incydencie, jaki zdarzył się w tytułowym obiekcie, własnym językiem i przez pryzmat swoich problemów. Te całkiem różne historie łączy dramat sprawczyni liryczno-absurdalnego zamieszania, która próbowała zabić z miłości…

Komedią sentymentalną „Iluzje” Iwana Wyrypajewa zakończy tegoroczną rzeszowską teatralną imprezę karnawałową Teatr na Woli z Warszawy. Przekład Agnieszka Piotrowska, reżyseria Agnieszka Glińska, scenografia Agnieszka Zawadowska. Na scenie Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski, Dominika Ostałowska i Krzysztof Stroiński. Będzie to historia dwóch małżeństw, które w pewnym momencie odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w życiu było rzeczywistością, a co iluzją?

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
16 stycznia 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...