Komediowa premiera w Kielcach

"Happy Birthday" - reż. Piotr Szczerski - Teatr im. S. Żeromskiego

"Happy Birthday!" Victora Lanouxa to komedia egzystencjalna, przez zabawne sytuacje doprowadza widza do myślenia o emocjach bohaterów - tak sobotnią premierę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zapowiada reżyser Piotr Szczerski.

W Happy Birthday! 90-letnia jubilatka z zanikami pamięci i jej rodzina oczekują na wizytę burmistrza. Ekscentryczne zachowania matki, nerwowe reakcje córki i luz wnuczka jednak tylko pozornie mają bawić w sztuce francuskiego dramaturga.

- Na pewno nie jest to lekka komedyjka, choć zaskakujące reakcje starszej pani, o której do końca nie wiemy, czy czegoś nie pamięta, czy też nie chce pamiętać, pobudzają do śmiechu. Sztuka mistrzowsko pokazuje relacje między postaciami, bardziej emocjonalne między córką i matką, spokojniejsze między babcią i wnuczkiem, który wydaje się rozumieć jej szaleństwo - powiedział podczas konferencji Piotr Szczerski, reżyser sztuki i równocześnie dyrektor Teatru im. S.Żeromskiego w Kielcach.

W głównej roli gościnnie występuje w Kielcach wieloletnia aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie Mirosława Krajewska. Jak podkreśliła, rola ta, mimo 50-letniego doświadczenia na scenie, jest dla niej wyzwaniem.
- Przez wiele lat byłam obsadzana głównie w rolach amantek, a teraz po raz pierwszy w życiu gram staruszkę. Jej zachowania są bardzo różne i nieprzewidywalne, na granicy absurdu, przez co postać ta jest dla aktora ciekawa i trudna zarazem - stwierdziła Krajewska.

Jej sceniczna córka - Beata Wojciechowska oraz wnuk - Andrzej Plata nie chcieli zdradzić, o jakie zachowania babci chodzi. Babcia w młodości popełniła jeden +grzech+, do którego wraca pamięcią. I to właśnie jest przyczyną wielu zabawnych sytuacji, które dobrze się kończą - zapowiedzieli sobotnią sztukę.

Autor "Happy Brithday!" Victor Lanoux to urodzony w Paryżu w 1936 roku scenarzysta, dramatopisarz i aktor.

(-)
(PAP)
14 listopada 2012
Portrety
Piotr Szczerski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia