Komentarz do rzeczywistości tracącej realność

"Ragazzo dell'Europa" - reż. René Pollesch - TR Warszawa

Po ponad dwóch latach przerwy na deski TR Warszawa powraca spektakl "Ragazzo dell'Europa", przewrotny komentarz do rzeczywistości, która coraz bardziej traci jakąkolwiek realność. Sztukę René Pollescha można obejrzeć na scenie przy ul. Marszałkowskie 8 w dniach 12-14 czerwca. Dla naszych czytelników mamy jedno podwójne zaproszenie na 12 czerwca. Zaproszenie do odbioru w dniu spektaklu do g. 18 na hasło e-teatr.

Przedstawienia René Pollescha, uważanego za jednego z najwybitniejszych reprezentantów teatru postdramatycznego, imponują ilością wątków, poruszanych problemów czy odwołań. Istotą jego twórczości jest konfrontacja przebiegająca we wszystkich możliwych płaszczyznach i w tym sensie jest to teatr rewolucyjny. Pollesch w równym stopniu czerpie z popkultury, co ze sztuki wysokiej. Jego teksty składają się z cytatów z teorii społecznych, analiz ekonomicznych, krytyki kapitalizmu, teorii płci, teorii komunikacji, autobiograficznych notatek, bulwarowych sztuk i popularnych filmów. Bywa wręcz nazywany "złodziejem języka", choć nie chodzi tu o używanie cudzych myśli i teorii, ale ich recykling, redefinicję, uwikłanie w spór, bądź, co najczęstsze, dekonstrukcję.

"Ragazzo dell'Europa" to przewrotny komentarz do rzeczywistości, która coraz bardziej traci jakąkolwiek realność. To również ciekawe, a przy tym zabawne rozważanie o teatrze zarówno jako o przestrzeni spotkania twórców i odbiorców, jak i miejscu pracy aktorów. Prowokuje też pytanie o istotę aktorstwa i cenę uprawiania tego zawodu, co sprawia, że spektakl ten nieoczekiwanie wchodzi w dialog z najnowszym przedstawieniem wyreżyserowanym przez Grzegorza Jarzynę - "Druga kobieta" (w repertuarze TR Warszawa od 20, 21 i 22 czerwca o godzinie 20.00.).

Występują: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Głowacki, Tomasz Tyndyk. Początek o godzinie 19.00.

(-)
Materiał Teatru
4 czerwca 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia