Komponowanie czasu, czyli...Schaeffer Elektronicznie

14. Era Schaeffera

Tej jesieni proponujemy aż 3 wydarzenia:
1. Schaeffer Elektronicznie Suplement - wydarzenie muzyczne, które odbędzie się 5 października w Filharmonii w Szczecinie (w załączeniu krótki opis).
2. XIV Erę Schaeffera, która będzie miała miejsce 26 listopada br. w Basenie Artystycznym w reż. Magdaleny Małeckiej Wippich - szczegóły wkrótce :)
3. Wirtualna wystawa grafik Bogusława Schaeffera - termin podamy w najbliższych dniach.

Wydany w 1976 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne „Wstęp do kompozycji" Bogusława Schaeffera, to chyba jeden z najdziwniejszych podręczników kompozytorskich na świecie, dziś już trudno dostępny, biały kruk. Automatyka kompozycji, komponowanie czasu, dźwięk przenośny, zgęszczanie pionu, deformacje, muzyka wieloznaczna... to ledwie kilka z pośród dziesiątek zagadkowych i nieoczywistych zadań kompozytorskich, które z charakterystyczną dla siebie swadą opisuje we wspomnianym „Wstępie do kompozycji" Schaeffer. A wszystkie te zagadnienia wypływają z postawionego na samym wstępie pytania:

„Czym jest kompozycja, jak powstaje?"

Kolejne rozdziały książki wcale nie przynoszą oczywistej odpowiedzi na to proste, zdawałoby się, pytanie. Opisywane przez Schaeffera rozmaite techniki, problemy i zagadnienia – co rusz zmieniają perspektywę postrzegania rzemiosła, jakim jest komponowanie muzyki współczesnej.
A gdyby tak wybrać kilka zadań z Schaefferowskiego podręcznika i spróbować wcielić je w życie? Co by się stało, gdyby sięgnęli po nie wytrawni muzycy niekoniecznie kojarzeni z muzyką najnowszą? I wreszcie; co wynikłoby z takiego eksperymentu?

Sądzę, że dzisiejsze zderzenie ze spuścizną Schaeffera powinno mieć charakter twórczy, inkluzywny. Nie chodzi przecież o to, by grać Schaeffera nuta w nutę, ale by czerpać i kreować muzykę – w myśl Schaeffera. Dlaczego więc nie miałby sięgnąć po Schaeffera muzyk związany z jazzem lub popem? Sam Schaeffer lubił stosować w swojej sztuce nieoczywiste połączenia, unikał w twórczości logiki, pozwalał sobie na błędy i niedoskonałości, stale poszukiwał. I właśnie dlatego Schaefferowski „podręcznik" postanowiłam wraz z resztą artystów potraktować jako swobodne źródło inspiracji, okazję do zanurzenia się w niczym nieskrępowanej radości tworzenia, muzykowania, improwizowania, zabawy muzycznym tworzywem. Podczas koncertu „Schaeffer elektronicznie" usłyszymy wybrane fragmenty „Wstępu do kompozycji", oraz inne teksty Schaeffera w aktorskiej interpretacji. Zaś muzykę zainspirowaną Schaefferowską myślą i utworami (np. utworem Vopicope) wykonają takie osobowości estrady jak Bernard Maseli, Marcin Wyrostek czy Andy Ninvalle. Sądzę, że artyści tego pokroju nie tylko odpowiednio zdeformują dźwięk, zagęszczą pion czy zakomponują słuchaczom czas, ale też całkowicie po swojemu odpowiedzą dziś na Schaefferowskie pytanie: „Czym jest kompozycja?"

Katarzyna Socha
Materiał organizatora
1 października 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia