Komu Złota Maska?

51. edycja "Złotych Masek"

Docenieni. Ogłoszono nominacje do tegorocznych "Złotych Masek", czyli prestiżowych nagród przyznawanych artystom teatralnym z naszego województwa. Szanse na zdobycie wyróżnienia jak zwykle mają ci, których dzieła mogliśmy oglądać w minionym roku na bytomskich scenach.

To już 51. edycja "Złotych Masek". W obecnej edycji przedstawienia oceniane byty w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo - rola kobieca, aktorstwo - rola męska, aktorstwo - rola wokalno-aktorska, reżyseria scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji i jak ustalono zostanie wyłonionych 2 laureatów w kategorii nagroda specjalna.

W gronie nominowanych jak zwykle znaleźli się artyści związani z naszym miastem. Szansę na wyróżnienie w kategorii aktorstwo - rola wokalno-aktorska ma Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu "Traviata" Giuseppe Verdiego. Przypomnijmy, że był on wystawiany na scenie Opery Śląskiej. Autorem inscenizacji oraz reżyserem przedstawienia jest Michał Znaniecki. Co ciekawe Woś ma też i drugą nominację, tym razem za za rolę Angioliny w spektaklu "Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Ten spektakl także wystawiono w naszej operze.

W kategorii nagroda specjalna nominację ma Robert Bondara, doceniony za choreografię do spektaklu "Szeherezada/Medea" we własnej reżyserii i pokazanej w Operze Śląskiej. Bondara będzie rywalizował między innymi z Krystyną Krzyżanowską-Łobodą, która została wyróżniona za przygotowanie chóru do spektakli: "Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak oraz "Traviata" Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego. Trzecim naszym artystą nominowanym w tym gronie jest Jacek Łuminski. To docenienie choreografii do spektaklu "CPH4" w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Czy te szanse przełożą się na "Złote Maski" przekonamy się podczas gali zaplanowanej na 1 kwietnia. Odbędzie się ona w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

(-)
Życie Bytomskie
22 marca 2019

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...