Komuna//Warszawa wróciła do domu

spektakl "Przyszłe opowieści (Sierakowski)" odwiedził Edynburg

Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a zarówno widzowie, jak i krytycy zgodnie podkreślali jego wyjątkowość, artystyczną bezkompromisowość i odmienność od tego, co na co dzień można zobaczyć w brytyjskim teatrze. Widziano w nas - i w całym programie Polska Arts - szansę na odnowę Fringe\'a, który z biegiem lat coraz bardziej zaczął się komercjalizować, stawiając na ilość, a nie na jakość.

Joyce McMillan w dzienniku The Scotsman przyznała spektaklowi cztery gwiazdki i napisała, że jest to "zaskakujące, niepokojące, dziwne, ale bardzo znaczące przedstawienie". Kolejne gwiazdki otrzymaliśmy od Elli Fryer-Smith z Three Weeks, którą zachwyciła mnogość używanych środków ("to przedstawienie atakuje wszystkie zmysły!") i przyrównała nasz spektakl do "żyjącej, oddychającej instalacji artystycznej, eksplorującej nieskończone możliwości kierunków rozwoju przyszłości". 

W tygodniku The New Statesman entuzjastycznie pisał o nas Thomas Calvocoressi: "[przestawienie] potrafi jednocześnie rozśmieszyć, skłonić do zastanowienia, oczarować i zadziwić oryginalnością. Jeśli tak wygląda przyszłość festiwalu Fringe, to nie mogę się jej doczekać".

Natomiast Gareth K. Vile z The Skinny zachwycił się obecną w spektaklu szorstką, bezkompromisową, punkową energią i stwierdził: "ich antydialektyczna dialektyka jest wyśmienita, styl kabaretowy, a postawa bezpardonowa i doprawiona czarnym humorem". Uznał też, że stanowimy "wyzwanie dla świętych krów współczesnego teatru".

 *** 
Przed Komuną//Warszawa teraz kolejne intensywne miesiące - 15 września zagramy w Jeleniej Górze na Festiwalu Muzyki Teatralnej, kolejne występy planowane są w Poznaniu, Łodzi i Rzeszowie.

Wracamy również po wakacyjnej przerwie z cyklem RE// MIX (najbliższa premiera to "Zamkow - dwie albo trzy rzeczy, które o niej wiem" Weroniki Szczawińskiej 8 września, a do końca roku jeszcze sześć innych remiksowych premier) oraz z cyklem muzycznym "Maszyny do słuchania". W grudniu natomiast planowana jest premiera nowego przedstawienia.

Więcej informacji na temat prezentacji polskiej kultury na tegorocznych festiwalach w Edynburgu:

 www.culture.pl/edinburgh

(-)
Materiały Teatru
6 września 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...