Koncert 11 stycznia

Wariacje na temat klasycyzmu - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Piątkowy koncert to właściwie wariacje na temat klasycyzmu. Obok 88 Symfonii Józefa Haydna (jednej z tzw. symfonii paryskich) w programie zawarto utwory XX-wieczne, które w klasycznych formach koncertu i suity wypowiadają się zupełnie nowym językiem.

Doskonale znana melomanom suita z baletu Ognisty ptak Strawińskiego przeniesie nas w świat baśni rosyjskich. Ten muzyczny fajerwerk jest olbrzymim wyzwaniem dla muzyków. Jedną z najtrudniejszych partii  w powierzono fletowi, którego szybkie pasaże powinny brzmieć jak rozedrgane w powietrzu, płonące pióra tytułowego, Ognistego Ptaka. Grająca na flecie Kinga Pancerz będzie musiała zmierzyć się również z wymagającą olbrzymiej muzykalności partią w Concerto da Camera Honeggera.

Ciekawostką programu jest otwierający wieczór (K)ein Sommernachtstraum Alfreda Schnittke. Utwór został zamówiony przez dyrekcję Festiwalu w Salzburgu w 1985 r. W założeniu miał być związany z twórczością Shakespeare'a. (Nie) sen nocy letniej, jak stwierdził sam kompozytor, powinien być wykonywany między aktami komedii, aczkolwiek sam utwór nie ma z fabułą dramatu ścisłego związku.

To skrzący się barwami i kolorami żart muzyczny. Neoklasyczna forma menuetu została tu wypełniona zaskakującą harmonią i jeszcze bardziej zaskakującymi zestawieniami instrumentów. Klasyczny skład orkiestry wzbogacony jest tu przez fortepian i klawesyn. To dwanaście minut kontrastów i zabawy, rozpiętej pomiędzy niewinnymi osiemnastowiecznymi w wyrazie tematami, a złowrogimi zespolonymi akordami rodem z „najzimniejszych" kompozycji sowieckiej Rosji. Słychać  tu echa Prokofiewa i Szostakowicza, przede wszystkim jednak unikalny język Schnittkego, w znakomity sposób definiujący muzyczny postmodernizm.

Program
Piątek 11 stycznia 2013, godz. 19:00
Miejsce : Sala koncertowa, ul. Podleśna 2
W programie:
A. Schnittke – (K)ein Sommernachtstraum
J. Haydn – Symfonia Nr. 88 G-dur Hob: 1/88
A. Honegger – Concerto da camera na flet, rożek angielski i orkiestrę symfoniczną
I. Strawiński – Suita „Ognisty Ptak"

Wykonawcy:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Kinga Pancerz – flet
Kinga Szmigulska – rożek angielski

Ceny biletów:
bilet normalny: 35 zł
bilet ulgowy: 29 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 15 zł
wejściówka ulgowa: 10 zł

UWAGA! ABONAMENT
Koncert z 11 stycznia będzie pierwszym, otwierającym sezon zimowy (styczeń-marzec) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zachęcamy serdecznie do kupna abonamentów. Nie dosyć, że jest to gwarancja stałego miejsca na koncercie, to jeszcze koszt abonamentu jest niższy o 20% od sumy cen pojedynczych biletów.
Abonamenty na I kwartał 2013 roku można kupić do 10 stycznia 2013 roku.

DATY KONCERTÓW:
ABONAMENT w I kwartale 2013 roku obejmuje 11 koncertów:
styczeń: 11, 18
luty: 1, 8, 15, 22
marzec: 1, 8, 15, 22, 27
Nasza propozycja, to gwarancja regularnego kontaktu z najlepszą muzyką i korzystnych cen biletów. W ofercie posiadamy 2 wersje abonamentów: normalny i ulgowy.
Ceny abonamentów:
I kwartał 2013 /styczeń-marzec/
Abonament normalny  - 344 zł
Abonament ulgowy - 280 zł

Małgorzata Kleban
Materiały OiFP
8 stycznia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia