Koncert Aleksandry Kurzak

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Znakomita śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak wystąpi w środę w Filharmonii Narodowej w Warszawie z koncertem, który poprowadzi wybitny dyrygent i dyrektor filharmonii Antoni Wit. Sopranistka wykona arie z oper Moniuszki, Donizettiego, Rossiniego i Verdiego.

Na środowym koncercie Antoni Wit poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W programie znalazły się arie z oper: "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki, "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Cyrulik sewilski", "Signor Bruschino" i "Semiramida" Gioachina Rossiniego, "Pajace" Ruggera Leoncavalla, "Łucja z Lammermoor" i "Don Pasquale" Gaetano Donizettiego, "Manon Lescaut" Giacomo Pucciniego oraz "Traviata" Giuseppe Verdiego.

Kurzak jest obecnie jedną z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. W role Rozyny, Łucji czy Gildy wcielała się na największych scenach świata, m.in. Royal Opera House-Covent Garden w Londynie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Real w Madrycie i Bayerische Staatsoper w Monachium. Współpracowała z dyrygentami: Christophem von Dohnanyim, Charlesem Mackerrasem, Alessandro de Marchim, Ingo Metzmacherem, Carlo Rizzim, Ralfem Weikertem i Simonem Youngiem.

Jej debiutancki album "Gioia!" ukazał się w sierpniu 2011 r. Obok arii bel canto z oper "Purytanie" Vincenzo Belliniego i "Łucja z Lammermooru" Gaetano Donizettiego - popisowych utworów sopranistki - na płycie znalazły się m.in. aria z pierwszego aktu "Traviaty" Giuseppe Verdiego i aria ze "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki.

Aleksandra Kurzak urodziła się 7 sierpnia 1977 r. w Brzegu Dolnym (dolnośląskie). Jest córką waltornisty Ryszarda Kurzaka i śpiewaczki Jolanty Żmurko. To pod jej okiem stawiała pierwsze kroki jako wokalistka. U boku matki, wcielającej się w rolę Hrabiny w operze "Wesele Figara" Mozarta, Kurzak występowała jako Zuzanna.

Śpiewaczka ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 2000 r., a następnie Hochschule fuer Musik und Theater w Hamburgu.

Międzynarodowy rozgłos zdobyła w 2005 r. debiutując rolami Olimpii w "Opowieściach Hoffmanna" Jacques'a Offenbacha w Metropolitan Opera w Nowym Yorku oraz rolą Aspazji w "Mitridate, Re di Ponto" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Royal Opera House-Covent Garden w Londynie.

(-)
PAP
24 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia