Koncert Finałowy

31. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Śpiew cerkiewny stanowi oryginalny i niezwykle wysublimowany rozdział w historii kultury muzycznej. Często zamknięty w murach świątyń i monasterów tworzy odrębny świat. Śpiew ten jest sztuką wielką, uderzającą bogactwem swych form, brzmień, intensywnością nastrojów i niezapomnianym urokiem.

W najbliższą sobotę, 12 maja, o godz. 20:00 zapraszamy na spotkanie z pięknem brzmienia muzyki cerkiewnej podczas Koncertu Finałowego XXXI Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Tradycją jest, że od wielu lat, oprócz Koncertu Galowego w Hajnówce, organizowane są koncerty towarzyszące w wielu miejscowościach województwa podlaskiego. W tym roku, Koncert Finałowy Festiwalu odbędzie się także w kameralnej scenerii nowo otwartego Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku przy ulicy Odeskiej.

Każdy z zespołów chóralnych zaprezentuje niezwykle wymagający, jednocześnie piękny program. Wystąpią: Chór Duchowieństwa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Redeuc’ (Rumunia), Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP (Bielsk Podlaski, Polska), Bułgarski Chór Prawosławny (Berlin, Niemcy), Chór Młodzieżowy Parafii Katedralnej Św. Mikołaja (Białystok, Polska), Chór Męski Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białorusi (Mińsk, Białoruś).
Ważnym punktem uroczystego wieczoru będzie polska premiera unikalnego filmu pt. „Drewniane Cerkwie Podlasia 3D”, którego autorem jest Marek Włodzimirow, niezależny twórca z Bielska Podlaskiego związany ze Stowarzyszeniem Edukacji Filmowej.

Film poświęcony jest drewnianym cerkwiom Podlasia, których piękno będzie można podziwiać w technice trójwymiarowej. Ten artystyczny zabieg pozwala widzowi spojrzeć na świat architektury drewnianej w inny sposób i bez wątpienia pomaga zanurzyć się w mistyce prawosławia. Obraz pokazywany był dotychczas jedynie podczas festiwalu FilmPolska w Berlinie. Film ogląda się w specjalnych okularach 3D, które dostępne będą w Amfiteatrze.

Zapraszają: Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej" oraz Opera i Filharmonia Podlaska.

Wykonawcy:   

Chór Duchowieństwa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Redeuc’ (Rumunia)
Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP (Bielsk Podlaski, Polska)
Bułgarski Chór Prawosławny (Berlin, Niemcy)   
Chór Młodzieżowy Parafii Katedralnej Św. Mikołaja (Białystok, Polska)
Chór Męski Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białorusi (Mińsk, Białoruś)

oraz polska premiera filmu Marka Włodzimirowa „Drewniane Cerkwie Podlasia 3D”

Wstęp wolny.
   
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
ul. Podleśna 2, 15-227 Białystok

NOWY GMACH Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, Amfiteatr OiFP, ul. Odeska, Białystok

(-)
Materiały OiFP
12 maja 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia