Koncert na 100-lecie ZASP!

Pokaz umiejętności i dorobku członków bydgosko-toruńskiego oddziału ZASP.

Bydgosko-Toruński X Oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji – Bydgoszcz – Toruń zaprasza wszystkich sympatyków w dniu 23 września br. o godz. 18:00 do Dworu Artusa w Toruniu na specjalny koncert „Kujawsko-Pomorskie dźwięki i słowa na 100-lecie ZASP".

W pierwszej części koncertu, „Kujawsko-pomorskie dźwięki i słowa...", zostanie zaprezentowana muzyka kompozytorów, którzy urodzili się i związali z ważnymi ośrodkami w naszym regionie: z Bydgoszczą, Toruniem i Inowrocławiem. Najpierw zabrzmią utwory rodowitej torunianki – co z dumą warto podkreślić – Magdaleny Cynk. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Następnie publiczność wysłucha fragmentów musicali urodzonego w Bydgoszczy Stanisława Renza, wieloletniego dyrektora i dyrygenta bydgoskiej Opery. Renz w czasach PRL-u tworzył musicale, które w lekkiej, rozrywkowej formie podtrzymywały pamięć o naszej historii. Inowrocław będzie reprezentowany przez twórczość Marcina Kopczyńskiego, młodego kompozytora, który ma już w swoim dorobku kilka płyt i występów zagranicznych; jest także pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W dalszej części koncertu, „... na 100-lecie ZASP", zostaną wykonane najsłynniejsze arie i duety operowe oraz operetkowe. Aby zachęcić publiczność do wspólnej zabawy (a nawet tańca), rozpoczniemy od ognistego czardasza Imre Kálmána i tanga Pála Abrahama oraz zmysłowego walca Johanna Straussa. Następnie zaprezentujemy fragmenty najważniejszych oper Stanisława Moniuszki, by pobudzić patriotyczną nutę, a także coś ciekawego z muzyki rosyjskiej - Piotra Czajkowskiego, tak bliskiej naszej słowiańskiej duszy. Później zabrzmi to, co najlepsze w operze i operetce francuskiej - Leo Delibesa i Georga Bizeta, włoskiej - Giacomo Pucciniego oraz węgierskiej – Imre Kalmana, żeby uświadomić słuchaczom, że tak naprawdę dobrze znają muzykę klasyczną. Będzie to także pokaz umiejętności i dorobku członków bydgosko-toruńskiego oddziału ZASP.

I tu, uwaga! Wystąpią artyści związani z bydgoskimi ośrodkami muzycznymi - Operą Novą, Filharmonią Pomorską i Akademią Muzyczną, ale świetnie znani także w innych miejscach Polski: Anna Baran (mezzosopran), Justyna Gęsicka (mezzosopran), Beata Lewińska, Hanna Okońska (sopran), Aleksandra Pliszka (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor), Małgorzata Ratajczak (mezzosopran), Mariola Rybicka-Miccio (sopran), Jolanta Wagner (sopran) i Adam Zaremba (baryton). Przy fortepianie zasiądzie Artur Pilch.

Koncert poprowadzą aktorki Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu: Matylda Podfilipska i Teresa Stępień-Nowicka, przewodnicząca X Okręgu ZASP.
Scenariusz i reżyseria koncertu: Małgorzata Ratajczak.

Wstęp wolny!
Koncert dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
16 września 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...