Koncert na dwa głosy

"Per due donne" Opera Krakowska inauguruje sezon

Niedzielnym koncertem "Per due donne" Opera Krakowska zainauguruje sezon 2016/2017. Podczas koncertu usłyszymy sopranistkę Katarzynę Oleś-Blachę i mezzosopranistkę Monikę Korybalską, solistki Opery Krakowskiej, które zostały laureatkami Nagrody Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi", przyznawanej w kategorii "Mistrz i uczeń".

W repertuarze znajdą się utwory z takich oper jak "Wesele Figara" W. A. Mozarta. "Norma" V. Belliniego czy "Lakme" L. Delibesa. W przyszłości program ten zostanie wydany także na płycie.

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie spektakl baletowy pt. "Dwie historie - jeden taniec" (29 i 30 październik) do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którego recital dyplomowy odbył się w Operze Krakowskiej, oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego, a kostiumy Anna Sekuła, Przedstawienie opowiada tańcem o losie nastolatków wchodzących w dorosłość oraz o ich problemach życia codziennego. Bohaterowie muszą zderzyć się z szeregiem podjętych przez siebie dobrych i mniej dobrych decyzji. Zatańczy Balet Opery Krakowskiej.

W grudniu krakowski teatr zaprasza na premierę opery "Don Pasquale" G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to jego pierwsza realizacja operowa. W lutym 2017 r. Opera Krakowska wystawi premierę operetki "Hrabina Marica" I. Kalmana w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aigera, natomiast w czerwcu 2017 na "Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego.

Tradycyjnie, wspólnie z widzami. teatr przywita Nowy Rok i będzie bawić się na koncertach karnawałowych, które stały się nieodłącznym punktem w repertuarze Opery Krakowskiej. Na jej scenie pojawią się także, jak co roku, spektakle i projekty edukacyjne dla dzieci. Będą to m.in. "Profesor Wiolinek", czy "Muzyka i magia". Sezon artystyczny zakończy XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Angelika Nęcka
Polska Gazeta Krakowska
16 września 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia