Koncert niewidomych artystów z Lwowa

"Otworzyło się życie" - Teatr Groteska, Teatr Narodowy im. Zańkowieckiej

26 czerwca o godz. 19 w Teatrze Groteska odbędzie się unikalny koncert "Otworzyło się życie" w wykonaniu niewidomych wokalistów z Ukrainy i orkiestry Teatru Narodowego im. M. Zańkowieckiej.

W koncercie wezmą udział niewidomi wokaliści z Ukrainy i Gruzji, znani ukraińscy artyści oraz orkiestra Akademickiego Ukraińskiego Dramatycznego Teatru Narodowego im. M. Zańkowieckiej. Skład zespołu niewidomych wokalistów stanowią: Zera Kiradżyjewa (Symferopol) - finalistka programu "Gwiazda Narodowa 2009", Olena Kowtun (Połtawa) - zwyciężczyni show "Ukraina ma talent 2010", Maria Szwardak (Mukaczewo) - laureatka I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych "Sounds From The Heart 2013" (Głos z Serca) w Krakowie, Wasyl Sukacz (Łuck), Natalia Slusarczuk (Winnica), Mykoła Pryszniwskyj (Tarnopol), Galina Dżala i Switłana Paszkina (Lwów), Genadij Sumenkow (Dnieprodzierżyńsk), Zespół "Harmonia" (Żytomierz).

Po raz pierwszy w projekcie wystąpią gruzińscy niewidomi wokaliści z Tbilisi - Nato Wephwadze, Baczana Margwelaszwili, Georgij Basylaszwili. W koncercie także wezmą udział: skrzypek-wirtuoz, finalista show "Ukraina ma talent 2010" Oleksandr Bożyk, zasłużona artystka Ukrainy Lesia Gorowa, narodowa artystka Ukrainy Oleksandra Bonkowska.

Wyjątkową ozdobą koncertu będzie orkiestra pod dyrygencją zasłużonego artysty Ukrainy Bogdana Maczurada - jest to jedyny na Ukrainie profesjonalny zespół artystyczny muzyków, który od 7 lat współpracuje z niewidomymi wokalistami.

Program koncertu zawiera utwory muzyki klasycznej - światowej i ukraińskiej, utwory współczesnych kompozytorów, muzykę instrumentalną, utwory acapella.

Projekt artystyczny "Otworzyło się życie" został stworzony przez lwowski ośrodek "Ukraińska Spółka Inwalidów USI" (autorem pomysłu i organizatorem jest Oksana Potymko) i orkiestrę akademickiego ukraińskiego dramatycznego teatru narodowego im. M. Zańkowieckiej (dyrygent -Bogdan Maczurad) przy wsparciu czołowych gwiazd opery i estrady. Udział wszystkich wykonawców ma charakter wyłącznie charytatywny.

"Koncert "Otworzyło się życie" to unikalne wydarzenie nie tylko dla Ukrainy, ale również dla wielu krajów europejskich. Celem projektu jest imion utalentowanych niewidomych wykonawców, propagowanie europejskich standardów społeczeństwa ludzi o równych możliwościach, zjednoczenie Ukrainy.

Premiera projektu "Otworzyło się życie" odbyła się we Lwowie na scenie Akademickiego Ukraińskiego Dramatycznego Teatru Narodowego im. M. Zańkowieckiej w 2008 r. W latach 2008-2014 zorganizowano około 50 koncertów integracyjnych "Otworzyło się życie" na Ukrainie, w Polsce, na Białorusi, w Mołdawii, na Węgrzech, w Szwecji. Uczestnikami projektu - poza niewidomymi solistami i orkiestry - byli zasłużeni narodowi artyści.

Wymownym rezultatem projektu jest nagranie dwóch płyt CD: albumu solowego mieszkańca Krymu Stepana Gonczarenki z orkiestrą "Dziękuje Ci, Muzyko!" (Lwów, 2011 r.) oraz wspólnego albumu ukraińskich i szwedzkich wykonawców z orkiestrą "Siła twórcza" (Szwecja, 2011 r.).

"Otworzyło się życie" - Poparcie dla Ukrainy
Teatr Groteska
Ul. Skarbowa 2, Kraków

Wstęp wolny

Rezerwacja darmowych wejściówek:
tel. 12 429 60 65, e-mail: aleksandra.lagowska@jordan.pl

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na kolonie letnie dla dzieci z Ukrainy.

(-)
Materiał Teatru
17 czerwca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia