Koncert otwarcia

TVP2 pokaże koncert otwarcia festiwalu Transatlantyk 2013

Rusza trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu. Tegoroczny, inauguracyjny koncert, który na swojej antenie pokaże TVP2, będzie zarazem hołdem złożonym jego pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu, Janowi A.P. Kaczmarkowi z okazji 60-tych urodzin artysty.

Obok samego jubilata na scenie Auli UAM pojawi się między innymi światowej sławy wiolonczelista Nick Cooper, członek Balanescu Quartet, który w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej z Gorzowa Wielkopolskiego pod batutą Moniki Wolińskiej, zagra premierowe kompozycje autorstwa Jana A.P. Kaczmarka.

Podczas koncertu wystąpi także Leszek Możdżer, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, światowej klasy pianista i kompozytor. Możdżer zagra między innymi utwory z filmu „Marzyciel". Gospodarz koncertu w 2005 r. otrzymał za muzykę do tego obrazu roku nagrodę Oscara. Wykonanie to będzie stanowić swoisty urodzinowy prezent dla Jana A.P. Kaczmarka. Możdżer zagra też utwór napisany specjalnie na tę okazję, który do dnia występu pozostanie pilnie skrywaną tajemnicą. Z Leszkiem na scenie wystąpi też jedna z najlepszych pianistek młodego pokolenia, Gloria Campaner. Razem zagrają improwizacje na cztery ręce.

Niespodzianką ma być też występ uzdolnionej aktorki młodego pokolenia, Julii Pietruchy. Zaśpiewa ona trzy piosenki z akompaniamentem gitarowym, gitarzysty klasycznego – Krzysztofa Pietruchy. Publiczność, a przede wszystkim jubilat usłyszą także słynne Happy Birthday w wykonaniu utalentowanej aktorki.

(-)
Materiał TVP2
26 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...