Koncert plenerowy w Katowicach

„Wyrwani życiu" - Muzeum Śląskie w Katowicach

24 sierpnia, w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego, na terenie Muzeum Śląskiego odbędzie się wyjątkowy koncert plenerowy zorganizowany wspólnie przez Filharmonię Śląską oraz Muzeum Śląskie pod patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Koncert upamiętni tych wszystkich, którzy stanęli do walki o Górny Śląsk, ofiarując to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Poprzez to wyjątkowe wydarzenie chcemy uczcić pamięć tych, którzy zostali bezpowrotnie „wyrwani życiu", pozostawiając w sercach bliźnich bezgraniczny smutek i żal. Mając w sercach tę bolesną bliznę, chcemy upomnieć się o najwyższe wartości – o wolność, o wspólnotę społeczną i narodową, o porozumienie ponad wszelkimi podziałami, zaapelować o pokojowe rozwiązywanie wszelkich konfliktów, o życie w jedności i zgodzie.

Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W aranżacjach na orkiestrę symfoniczną usłyszmy Grubsona, Czesława Mozila, Renatę Przemyk, Sebastiana Riedla, Skubasa i Patrycję Zarychtę. Artyści wykonają utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kijonki i Wojciecha Byrskiego.

W drugiej części koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką Iwoną Sobotką. Zza pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadzi maestro Krzysztof Penderecki. W części tej zabrzmi „Chaconne" Krzysztofa Pendereckiego oraz III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. W warstwie słownej tego utworu spotykają się średniowieczny „Lament świętokrzyski", tekst pożegnania córki z matką pochodzący z inskrypcji w celi zakopiańskiego więzienia Gestapo oraz śląska pieśń ludowa z okresu powstań śląskich.

Program koncertu:

Część I – godz. 19:00

Skubas, „Ballada o tym, że nie giniemy" / wiersz Zbigniewa Herberta /Renata Przemyk, „Blizna"
Patrycja Zarychta, „Syneczku mój" / sł. i muz. Wojciech Byrski /
Czesław Mozil, „Do Laury" / wiersz Czesława Miłosza /
Sebastian Riedel, „Co sen" / wiersz Tadeusza Kijonki /
Grubson, „Na szczycie"

Część II – godz. 20:30

Krzysztof Penderecki, „Chaconne"
Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych"
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Maciej Tworek – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego

Bilety na koncert w cenie 1 zł są dostępne na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Dla uczestników będą do dyspozycji miejsca siedzące, nienumerowane.

 

Paweł Doś
Muzeum Śląskie w Katowicach
22 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Chłopiec z łabędziem
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Ingmar Villqist

Trailer tygodnia