Koncert polski w Operze

długi weekend Opera Bałtycka proponuje rozpocząć w towarzystwie największych pereł

Długi weekend Opera Bałtycka proponuje rozpocząć w towarzystwie największych pereł polskiej muzyki klasycznej w wykonaniu czołówki polskich solistów. Całość uświetni swoją obecnością i recytacją znany aktor Krzysztof Kolberger.

Na repertuar piątkowego "Koncertu polskiego" złożą się utwory wyjątkowe: uwertura "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego i Sonety krymskie Stanisława Moniuszki. 

Usłyszymy w nich m.in. Pawła Skałubę - pierwszego tenora Opery Bałtyckiej. Na deskach gdańskiej opery solista zresztą także debiutował, partią Ernesta w operze Donizettiego "Don Pasquale" . W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1997 roku, z okazji obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska, wystąpił w watykańskiej Bazylice Św. Piotra, biorąc udział w koncercie dla Jana Pawła II. 

Paweł Skałuba współpracuje również z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, wykonując pierwszoplanowe partie w dziełach operowych, operetkowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok. W 2006 roku wziął udział w poznańskiej, światowej prapremierze megaprodukcji "Ça Ira" Rogera Watersa z Pink Floyd. 

Na skrzypcach zagra natomiast Anna Maria Staśkiewicz. Skrzypaczka dwa lata temu z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatką znaczących konkursów skrzypcowych. Koncertowała m.in. w Brazylii, Estonii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, we Włoszech, a także w wielu miastach Polski. Jest również sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Recytacji posłuchamy zaś w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera - znakomitego, znanego polskiego aktora i reżysera teatralnego, z pochodzenia gdańszczanina. Po studiach w warszawskiej PWST Kolberger został zaangażowany do Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrał szereg ról romantycznych, m.in. w "Dziadach" i "Weselu". Na deskach Teatru Ateneum wystąpił w "Fantazym", "Detektywie" i "Oleannie". Na dużym ekranie swoje największe role zagrał w filmach "Kontrakt" Zanussiego, "Na straży swej stać będę" Kutza czy "Kuchni polskiej" Bromskiego. 

Chór i Orkiestrę Państwowej Opery Bałtyckiej poprowadzi José Maria Florencio Júnior. 

Gdańsk, 1.05. Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15. Godz. 19. Bilety: 35-60 zł

Marcin Mindykowski
POLSKA Dziennik Bałtycki
30 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...