Koncert z okazji Dnia Pamięci

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Koncert z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Zapobiegania Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. 20 kwietnia 2012r. godz. 19:00 A Sala Koncertowa OiFP

20 kwietnia Chór Politechniki Białostockiej oraz Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej zaprezentują Requiem Karla Jenkinsa i Glorię Johna Ruttera. Zespołom towarzyszyć będzie Ewa Rafałko (sopran), Rafał Sulima (fortepian/organy) oraz Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert odbędzie się w ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Zapobiegania Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.

Karl Jenkins skomponował Requiem w 2005 roku. Dzieło oparte jest na tekstach mszy żałobnej, ale  wzbogacone zostało także innymi tekstami (zawiera m.in. pięć pieśni Haiku o tematyce śmierci). Utwór jest inspirowany kulturą Japonii, w zamierzeniu autora miał być symbolicznym połączeniem Wschodu i Zachodu.
   
W drugiej części koncertu Chór Politechniki Białostockiej oraz Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej wykonają pięć pieśni religijnych Johna Ruttera – wybitnego współczesnego kompozytora, twórcy muzyki sakralnej. Dorobek kompozytorski Ruttera jest bardzo bogaty. Gloria jest obecnie jednym z najbardziej docenianych dzieł oratoryjnych brytyjskiego kompozytora. Jego twórczość porównywana jest do dzieł kompozytorów takich jak Arvo Pärt, czy John Tavener.

Koncert z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Zapobiegania Zbrodniom Przeciwko Ludzkości, 20 kwietnia 2012r. godz. 19:00 A Sala Koncertowa OiFP

Chór Politechniki Białostockiej
Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
Ewa Rafałko – sopran   
Rafał Sulima – fortepian, organy
Wioletta Miłkowska – dyrygent
oraz
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Program:   

Karl Jenkins  (ur. 1944)
Requiem   

John Rutter  (ur. 1945)
Pięć pieśni religijnych

All things bright and beautiful
For the beauty of the earth
As the bridegroom to his chosen
A gaelic blessing   
The Lord bless you and keep you

John Rutter
Gloria

(-)
Materiały OiFP
18 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia