Koncert Zbigniewa Preisnera

TVP2

We wrześniu tego roku – po dziesięcioletnim okresie rewitalizacji – uroczyście otwarto podwoje Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Z tej też okazji przygotowano niezwykły koncert muzyki Zbigniewa Preisnera z udziałem solistów, orkiestry Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Adama Klocka i chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Koncert ten, w dwóch częściach, w kolejne grudniowe weekendy pokaże TVP2.

Zbigniew Preisner to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów. Na świecie znany jest m.in. z muzyki filmowej, która weszła do kanonu największych dzieł swojego gatunku. Jego kompozycje do filmu „Podwójne życie Weroniki" czy „Trzy kolory: Niebieski" były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Jak mówi sam kompozytor, Łódź i łódzka „fabryka snów" są mu szczególnie bliskie. To tutaj rozpoczęła się jego wielka przygoda z filmem. Praca nad wieloma dziełami muzycznymi wiąże się właśnie z tym miejscem.

Pierwszą część koncertu zarejestrowanego w Łodzi (emisja na antenie TVP2 w niedzielę 15 grudnia) zatytułowano „The Best of Zbigniew Preisner". Złożyło się na nią 14 arcydzieł kompozytora, w tym kompozycje do takich obrazów, jak „Dekalog", „Podwójne życie Weroniki", „Trzy kolory: Niebieski", „Skaza" czy „Kiedy mężczyzna kocha kobietę".

Koncert uświetnili znakomici soliści: Elżbieta Towarnicka (sopran), Jacek Ostaszewski (flet), Jerzy Główczewski (saksofon altowy), Michał Półtorak (skrzypce), Konrad Mastyło (fortepian).

Druga część koncertu (emisja na antenie Dwójki w niedzielę 22 grudnia) zatytułowana „The Four Colors Of Łódź" to trzyczęściowa kompozycja napisana specjalnie z okazji zakończenia rewitalizacji Wytwórni Filmowej w Łodzi. To zarazem liryczny obraz Łodzi przeszłej, dzisiejszej i przyszłej, czyli tej, w której tkwi wiecznie przywoływany potencjał. Utwór „The Four Colors of Łódź" nawiązuje do historii Łodzi przedwojennej. Kompozycja „Lumiers' Four Saxoohones" opowiada o Łodzi filmowej, dla której film był światłem w powojennym mroku. „Hope with Flying Colors", pieśń wykonywana przez Hannę Banaszak, mówi o Łodzi współczesnej, pełnej nadziei, i kreatywnej, o mieście, które znajduje się w idealnym czasie i miejscu...

Obok łódzkich filharmoników, w instrumentalnych partiach solowych wystąpili: Michał Półtorak – skrzypce, Konrad Mastyło – fortepian, Adam Klocek – wiolonczela, Janusz Witko – klarnet, Jakub Mietła – akordeon, Jerzy Główczewski – saksofon, Dawid Główczewski – saksofon, Jacek Delong – saksofon, Maciej Kociński – saksofon, Sławomir Berny – perkusja, Jacek Królik – gitara, Łukasz Adamczyk – gitara basowa, Paweł Serafiński – organy Hammonda.

„The Best of Zbigniew Preisner"

Niedziela, 15 grudnia, godz. 23:25, w TVP2

Premiera!

„The Four Colors of Łódź"

Niedziela, 22 grudnia, godz. 23:20, w TVP2

Premiera!

Natalia Ligarzewska
TVP
12 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia